четвер, 13 квітня 2017 р.

Книги для особливих дітей.

"Книги для особливих дітей" - бібліотерапевтичний рецепт,який запропонувала восьмикласникам гімназії № 11 бібліотекар Табакова І.М. у День науки. "Особливі діти" - це діти з особливими потребами, діти, що потрапили у важку життєву ситуацію, навіть діти, які чимось вирізняються серед однолітків, наприклад, зайвою вагою. З цими проблемами може зустрітися кожен у своєму житті у будь-якому віці і в будь-який момент. В традиціях західної літератури не ховатися від проблем, а на рівних обговорювати з дітьми складні теми: сирітство, інвалідність, неповні родини, невиліковні хвороби, підліткові вагітності тощо. Українські ж автори тільки починають створювати подібні книги, але вже є достойні твори, автори яких не бояться гострих тем. 


Знайомство з "книгами про особливих дітей" ми почали з авторок, чиї книги давно увійшли до "золотого фонду"дитячої і підліткової літератури. Ф. Бернетт, Е. Портер та С. Джеймісон створили образи дітей, які, не зважаючи на сирітство, проходять життєві випробування достойно, терпляче, не озлоблюючись, а навпаки, створюючи навколо себе оазу доброти і милосердя. А книги канадійської письменниці Л.-М. Монтгомері про Енн із Зелених Дахів, які нещодавно вийшли у перекладі українською мовою, користуються незмінною популярністю серед читачів нашої бібліотеки. До того ж, в одній з книг серії можна знайти паралелі з сьогоднішнім часом: герої книги ідуть воювати добровольцями, а інші стають волонтерами.
Серед книг сучасних письменників на восьмикласників найбільше враження справили "Оскар і Рожева Дама" Е. Е. Шмітта (герой - 10-річний хлопчик, який помирає від раку), "Синє озеро сьогодні зелене" Ю. Трайбер (вагітність 17-річної школярки), "Зграя" Б. Пайрон (історія 5-річного хлопчика, який опинився на вулиці після вбивства його мами вітчимом і якого прихистила зграя вуличних псів).


Серед українських авторів зацікавила учнів Оксана Радушинська, авторка повісті "Метелики у крижаних панцирах". Письменницю та її героїню об'єднує те, що обидві пересуваються у інвалідних візках.Та Оксана, яка втратила здатність ходити ще у дитинстві, не здалася; вона веде активне життя: пише книги, проводить зустрічі, організовує фестивалі, веде громадську роботу, є волонтером. Тож і її героїня, переборюючи розпач, біль, недоброзичливі погляди, знаходить свій шлях у житті. 


І зовсім нова проблема сучасного життя була озвучена на сторінках книги "Мама по скайпу". Це збірка, для якої написали оповідання 11 українських письменників. Мама на заробітках в іншій країні і спілкується з дітьми лише по скайпу або телефоном. Чи досить цього, щоб не втратити духовний зв'язок з найдорожчими? Чи не перетворюються мами тільки на додоток до кредитної картки? До кого звертатися за порадою дитині, якщо мама далеко? Всі ці проблеми постають на сторінках книги. 
І це ще не всі книги, по які ми говорили на зустрічі. Вони викликали цікавість в учнів та вчителів і заставили всіх замислитися над дуже важливими життєвими питаннями.
Бібліотекарі Центральної міської бібліотеки для дітей (майдан Петра Калнишевського, 1а) запрошують усіх, хто шукає відповіді на ці питання,  до читання цих прекрасних, хоча і складних книжок.

1 коментар: