субота, 11 жовтня 2014 р.

Майже 12% українців взагалі не читають, - дослідження.

 

Трохи більше за 88% українців заявляють, що читають книги й інші тексти, близько 12% заявляють, що не читають взагалі.
Це результати загальноукраїнського дослідження читацьких звичок і ставлення до читання, проведеного експертами консалтингової компанії pro.mova та Форумом видавців.
При цьому, згідно з дослідженням, тільки 57,9% респондентів прочитали за останній рік текст обсягом понад 100 сторінок, 42,1% не прочитали жодної книги за останній рік.
Як повідомляють експерти, кількість людей, які не читають, в Україні вдвічі більша, ніж у США. 35% українців читають від 1 до 5 книг на рік, 13% - від 6 до 10, і лише 10% читають більш ніж 11 книг на рік.
При цьому в середньому українець читає 4,3 книги на рік.
Понад 50% українців за останній рік читали соціально-політичні огляди в ЗМІ, художню літературу, тексти про життя зірок. Близько 42% читають спеціалізовану літературу, близько 40% - самовчителі та довідники, трохи більше ніж 30% читають тексти про культуру і мистецтво, і майже 27% читають духовну і релігійну літературу.
Основною причиною, за якою українці не читають ані художню літературу, ані тексти інших типів, перерахованих вище, є відсутність потреби в читанні. Від 60% до 77% (цифри варіюються залежно від типу тексту) респондентів назвали цю причину. Іншими, менш популярними, причинами відмови від читання стали проблеми з доступом до літератури, відсутність вільного часу і відсутність, на погляд респондентів, якісної літератури на ринку.
При цьому більшість українців все одно заявляє про те, що любить читати (77,7%) і що читає недостатньо (53,9%). Читання знаходиться в трійці найпопулярніших практик проведення вільного часу - після перегляду телебачення і спілкування з друзями.
Майже половина респондентів (49,9%) заявила, що не формує власну бібліотеку ані в паперову, ані в електронну. 46,4% заявили, що збирають персональні бібліотеки. Згідно з дослідженнями, українці відмовляються формувати домашні бібліотеки через "квартирного питання", а також через відсутність потреби купувати і зберігати книги - "в інтернеті знайти книгу легше, ніж на полиці".
У середньому українець читає кілька разів на тиждень. Щодня українці читають переважно політичні та економічні новини. Читають українці від півгодини до години, художню літературу читають довше - 1-2 години.
Згідно з дослідженням, українці довше читають художню літературу, але систематичніше - новини та огляди.
В цілому, на думку Євгена Глібовицького, партнера в компанії pro.mova, проблема доступу до книг в Україні є перебільшеною, всупереч сформованій в суспільстві думці. Набагато більшою проблемою, на думку експерта, є те, що незабаром українці можуть перестати асоціювати читання з успішністю і самореалізацією. Незважаючи на те, що проблема доступу читача до книги залишається, важливіше, що українці читають.
У зв'язку з цим дослідники представили карту читацьких уподобань, побудовану на відповідях на питання "Згадайте останню книжку обсягом понад 100 сторінок, яку ви прочитали за останні 12 місяців", якщо там вказано автора.


1 січня 2015 року спливає термін дії податкових пільг, закладених у Податковому кодексі, зокрема і для книговидавців. На думку президента Української асоціації книговидавців Олександра Афоніна, якщо пільги для видавців скасують, уже 2015 року ціна на книги зросте на 40-50%, а половина нинішніх видавництв муситимуть закритися.
Див.: http://ukr.lb.ua/news/2014/06/27/271234_pochti_12_ukraintsev_voobshche_chitaet.html

Немає коментарів:

Дописати коментар