середу, 22 жовтня 2014 р.

Патрік Модіано: що ми знаємо про 111-го лауреата Нобеля з літератури.

69 - річний письменник отримає у Стокгольмі 8 мільйонів крон (14,2 млн грн) за зображення "життєвого світу людини часів окупації".

 
Офіційний Твіттер Нобелівського комітету у фотографіях і відео нового лауреата — французького письменника італійського походження Патріка Модіано. Постійний секретар Шведської Академії Петер Енглунд, посміхаючись, робить літераторові сумнівні компліменти: "Ви можете прочитати одну з його книжок зранку, пообідати, а потім ще встигнути закінчити іншу до вечора".
Утім деякі з його заяв просто безпідставні, як ця: "Він добре відомий у Франції, але більше ніде, крім цієї країни". Навіть в Україні, яка, м'яко кажучи, зовсім не є європейським лідером із перекладів актуальної літератури, видано три романи Модіано: "Неділі в серпні" (Dimanches d'août, 1986. Журнал "Всесвіт", 1989, №2, Ярослав Коваль, Вадим Карпенко), "Вулиця темних крамниць" (Гонкурівська премія за 1978 рік) та "Зниклий квартал" (Rue des boutiques obscures, 1978. Quartier perdu, 1985. Видавництво "Пульсари". Ганна Малець). Російська ж його бібліографія нараховує понад десять найменувань.
Цьогорічного Нобеля Модіано отримав не за конкретний роман, а за свій внесок у світову літературу. Як зазначив комітет, "за мистецтво пам'яті, завдяки якому він виявив найнезбагненніші людські долі й розкрив життєвий світ людини часів окупації". Саме це формулювання відновило старі чутки про те, що Нобелівська премія — це насамперед політична акція, і таким чином Шведська Академія нібито хотіла привернути увагу до  українського Криму.


Утім насправді перемога Модіано не була аж такою неочікуваною. Британська букмекерська компанія Ladbrokes оприлюднила у понеділок ставки, згідно з якими шанси лауреата були 10/1, його випереджали кенійський письменник Нгугі ва Тхіонго (7/2), японець Харукі Муракамі (4/1) та білоруська журналістка Світлана Алексієвич. 
Уже розпочалася медійна лихоманка. Якщо вранці 9 жовтня роман "Вулиця темних крамниць" займав 76 199 позицію у списку бестселлерів на сайті Amazon, то ввечері він був уже на третьому місці.

Літературні нагороди Патріка Модіано:

1968 — премія Фенеона та премія Роже Нім'є за роман "Площа Зірки"
1972 — Велика премія Французької Академії за роман "Бульварне кільце"
1978 — Гонкурівська премія за роман "Вулиця Темних Крамниць"
1984 — літературна премія князя Монакського за літературний доробок
2010 — Міжнародна премія Чино дель Дука
2014 — Нобелівська премія з літератури

Головними темами Модіано стали пам'ять, ідентичність і час. Можливо, саме завдяки цьому його називають "Марселем Прустом наших часів". Найвідоміший роман письменника "Вулиця темних крамниць" (в англійському перекладі Missing Person) - це історія детектива, який остаточно втратив пам'ять і веде розслідування, аби зрозуміти, хто ж він такий.
Російська дослідниця Н. Ржевська зазначає, що Модіано використовує та пародіює у своїй творчості стиль і прийоми багатьох французьких письменників (Шатобріана, Рембо, Руссо, "новий роман"), але передовсім — Марселя Пруста та Луї-Фердинанда Селіна.

Див.:http://www.theinsider.ua/art/patrik-modiano-shcho-mi-znayemo-pro-111-ogo-laureata-nobelya-z-literaturi/

Немає коментарів:

Дописати коментар