понеділок, 4 вересня 2017 р.

Тема засідання краєзнавчого товариства «Кам'янське - Дніпродзержинськ»: Вибух Дніпровського райкому партії в 1958 році.

В Центральнiй мiськiй бiблiотецi пройшло чергове засiдання краєзнавчого товариства.


Доклад робив краєзнавець Олександр Слоневський. 


Вiн розповiв,що у  1958 році в Дніпродзержинську стався вибух будівлі райкому партії, розташованого по проспекту Пеліна поруч зі школою №6 
і напроти «брежнєвського» вдома. 


Ця трагедія, що породила безліч найрізноманітніших чуток, пліток і домислів, і нині не дає спокою краєзнавцям і любителям історії міста Кам'янське-Дніпродзержинськ.
24 листопада 1958 року приблизно о 19 годині 10 хвилин стався вибух в Дніпровському райкомі партії, що знаходиться в будівлі по проспекту Пеліна № 69, в результаті якого стався обвал частини споруди на всіх чотирьох поверхах. Вибух повністю зруйнував північно-східний ріг будинку, що виходить на проспект Пеліна, інша частина зазнала значних пошкоджень. Простінки, підлоги, міжповерхові перекриття і сходові клітки першого-другого поверхів виявилися зруйновані, двері і вікна вирвані.
Того вечора в бібліотеці Дніпровського райкому займався начальник виробничо-технічного відділу ДДГРЕС тов. Благонравов. Він і завідувачка партійної бібліотекою Валентина Южакова звернули увагу на незвичайний запах, але вирішили, що це пахне лаком або бензином від нового стенду, біля якого сидів Благонравов. Про те, що це може бути запах газу, думки не виникало, адже будинок по проспекту Пеліна 69, що не був газифікований!
Близько 19:00 Южакова попередила відвідувача, що їй пора йти, і вона просить закінчувати роботу. Благонравов пішов. Слідом за ним Южакова одяглася і вимкнула світло. І тут же вона побачила полум'я і почула вибух, а через одну-дві хвилини - другий. Полум'я обпалило їй обличчя, руки і ноги. Благонравов поспішив в кабінет для надання допомоги бібліотекаря. За кілька хвилин до вибуху в приміщення райкому зайшли брат і сестра Іванови. Віталій Іванов, механік теплохода річкової пристані, загинув на місці. Галина Іванова, перший секретар Дніпровського райкому комсомолу майстер УКБ ДДГРЕС Федір Карчевський , який знаходився у будiвлi, були важко травмовані. Сторож Антон Скорин також знаходився в приміщенні і отримав опіки.
По проспекту поруч з будівлею проходили завідувач трамвайним депо Ісидор Рижко і помічник прокурора міста Ніна Рижко. Вибуховою хвилею батькові і дочки були нанесені тяжкі травми. Попереду них йшов завідувач міськкомунгоспу Пономарьов, який повертався з клубу цементного заводу, де завершився партактив. Тільки він минув будівлю райкому, як почув вибух, який відкинув його до паркану СШ № 6. Оглянувшись, побачив стовп пилу, диму, а біля райкому щось сильно горіло по лінії газопроводу. Тут же пролунав другий вибух. Пономарьов побіг на станцію швидкої допомоги, благо вона перебувала не так далеко, на протилежному боці вулиці. Прибулі на машинах швидкої допомоги медики виявили в будівлі труп Віталія Іванова. Галину Іванову і Федора Карчевського у важкому стані доставили в лікарню, де через чотири години вони померли. Наявні опіки, характер вибуху і свідчення очевидців дали підстави лікарям зробити висновок, що вибух стався від скупчення газів.
Ще на першій нараді провідні фахівці двох найбільших промислових підприємств міста можливою причиною вибуху назвали технічну несправність газопроводу. Версія про терористичний акт не розглядалася, як не мала під собою підстави.

Немає коментарів:

Дописати коментар