понеділок, 7 лютого 2022 р.

Виклики, які повинні враховувати бібліотеки

✔️Тяжкі часи попереду

Повільне звільнення від COVID чинитиме тиск на всі форми державних витрат, і це вимагатиме від бібліотек активізувати роботу з адвокації.

✔️Віртуальність вже є тут, щоб тут і залишитись

Люди продовжують віддавати перевагу віддаленому доступу до бібліотечних послуг, ставлять під сумнів цінність приміщень і фізичні послуги

✔️Повернення фізичних просторів

Люди заново відкривають цінність просторів, які пропонують можливості для обміну смислами та дискусій

✔️Зростання значення «софт скілс» -гнучки навички

У час швидкої еволюції технологій бібліотекарям стає все важливіше вміти впроваджувати інновації та адаптуватися до непередбачуваних ситуацій

✔️Різноманітність сприймається серйозно

Зростаюче усвідомлення існування та наслідків дискримінації призводить до радикальної реформи наших колекцій, послуг і практик. Успіх бібліотек вимірюється з точки зору їх здатності допомогти всім членам спільнот, яким вони служать, задовольнити свої інформаційні потреби та реалізувати свій потенціал, будь-яке виключення окремих осіб, свідомо чи ні, є провалом для бібліотеки.

✔️Екологічний рахунок (розплата)

Зміна клімату створює нові загрози для бібліотек і спільнот, яким вони служать, змушуючи радикально адаптуватися, щоб уникнути катастрофи.

✔️Мобільне населення

Оскільки люди все більше «кочують», концепція «місцевої» бібліотеки стає менш актуальною, а потреба в наданні послуг «без кордонів» зростає.

✔️Нетерплячий користувач

Користувачі бібліотек, зокрема молодших поколінь, очікують найсучасніших технологій та послуг і є ризик того, що вони відвернуться від бібліотек, якщо не зможуть їх там знайти.

✔️ Аналоговий люфт

Нове покоління, травмоване стресом постійного підключення до соціальних мереж, знову відкриває для себе фізичні ресурси (включаючи книжки) як втечу.

✔️Масштаб має значення

Вартість надання повноцінних і сучасних послуг означає, що це можливо лише для великих інституцій, тому менші залишаються позаду.

✔️Домінування даних

Нове використання та застосування даних кардинально змінює наше економічне та соціальне життя, роблячи все більш важливим для людей бути дата-грамотними, щоб справлятися з ними.

✔️Пошук трансформовано

Штучний інтелект змінює шляхи, якими ми шукаємо інформацію, що дозволяє надавати користувачам все більш точні результати.

✔️Гонка за крайнощами

Політичні дебати стають все більш поляризованими, що ускладнює досягнення консенсусу як у політиці, так і в суспільстві, підриваючи справу інституцій спільного використання (таких як бібліотеки). Всеохопний популізм знижує довіру. Існує ризик ослаблення почуття спільності, спільноти та суспільства, на якому побудовано багато інституцій.

✔️ Навчання протягом всього життя

Більше не існує роботи на все життя, а це означає, що все більше і більше людей повинні перекваліфікуватися протягом усього життя. У відповідь бібліотеки активізують свою навчальну діяльність.

✔️Єдина глобальна колекція

З оцифруванням ресурсів і можливостями працювати між установами, говорити про локальні колекції вже не так актуально, а радше про доступ до універсальних ресурсів.

✔️Приватизація знання

Використання технологічних інструментів, а також повільні реформи авторського права означають, що приватні суб’єкти можуть обмежувати та контролювати інформацію, навіть на мікро рівні, з обов'язковими дозволами та платежами.

✔️Кваліфікація має значення

Зі збільшенням складності інформаційного середовища зростає потреба бібліотечних працівників отримуваати вигоду від високого рівня освіти.

Забезпечення більшого визнання роботи бібліотекарів і відповідної заробітної плати могло б допомогти залучити та утримати талановитих людей, ще більше підвищивши здатність галузі виконувати свої завдання. Постійні можливості для навчання та сертифікації навичок, а також створення та розвиток відкритих шляхів для лідерів також допомогли б утримати людей у цій сфері.

✔️Визнається інформаційна грамотність

Уряди повністю визнають важливість інформаційної грамотності як довгострокової реакції на зростання дезінформації

✔️«Відкритість» піднімає питання про унікальну перевагу/пропозицію бібліотек

Зі зростаючою часткою наукової інформації, доступної у вільному доступі, бібліотеки змушені адаптувати свою роль, інакше вони втрачають свою «унікальну точку продажу» (USP), унікальну пропозицію та актуальність.

✔️Нерівності поглиблюються

Оскільки технології відкривають нові можливості для тих, хто має до них доступ, розрив між ними та тими, хто не має такого доступу, зростає. Якщо не буде вжито заходів, зростають ризики обмеження та збідніння значної частини населення.

6 січня IFLA опублікувала оновлений звіт про тренди 2021, які впливають на бібліотеки

Список складено, спираючись на думку бібліотечних лідерів з усього світу.


2 коментарі:

 1. Для людей с особыми потребностями: по интернету
  1. интересен был бы доступ до электронного каталога библиотеки
  2. интересующей книги
  3. доставка найденной книги на дом
  услуга библиотеки конечно не бесплатно.

  ВідповістиВидалити
 2. Дякую за коментар. Доступ до електронного каталогу є, надам зараз посиланн. Доставка на дом можлива, залиште телефон, ми вам зателефонуємо. Які книги доставити. З повагою Тетяна Герасюта. 0976042186 http://www.old.libr.dp.ua/cgi-bin/irbis64r_01/cgiirbis_64.exe?C21COM=F&I21DBN=DDZB&P21DBN=DDZB&S21FMT=&S21ALL=&Z21ID=&S21CNR=

  ВідповістиВидалити