пʼятницю, 27 червня 2014 р.

Бібліотека очима користувача

Бібліотеки працюють для читача, для користувача. Це ні в кого не викликає сумніву. Та чи знаємо ми, хто він - наш користувач? Що він хоче знайти у бібліотеці? Які послуги йому потрібні і якою він бачить свою бібліотеку? Щоб дізнатися про це і, відповідно, ставати більш привабливою і потрібною, Центральна бібліотека для дітей кожного року проводить анкетування серед різних категорій користувачів: діток молодшого шкільного віку, батьків, класних керівників, вчителів початкових класів тощо. В цьому році люб'язно погодилися відповісти на наші питання підлітки. На них чекало експрес-опитування "Бібліотека очима користувача". Ми звернулися до молоді з такими словами: "Привіт, наш користувач! Витрать кілька хвилин і дай відповідь на запитання - як, на твою думку, виглядає сучасна бібліотека? Ти допоможеш нам стати кращими і цікавішими! Дякуємо!" 
Учасниками опитування були не тільки читачі бібліотеки, а й ті, хто відвідує виключно інтернет - центр. При вивченні анкет бралося до уваги, що на деякі питання можна було давати кілька відповідей. В нашому опитуванні приймали участь 50 користувачів: 19 юнаків та 31 дівчина віком від 10 до 17 років: 
10 років - 6 анкет
11 років - 8 анкет
12 років - 6 анкет
13 років - 7 анкет
14 років - 12 анкет
15 років - 4 анкети
16 років - 2 анкети
17 років - 5 анкет
У вільний час з більшим задоволенням:
спілкуються з друзями - 31
читають - 29
слухають музику - 25
відвідують гуртки та секції - 18
грають у комп'ютерні ігри - 15
Інтернет для наших користувачів - це, в першу чергу, допомога у навчанні (35), а вже потім соціальні мережі (31), комп'ютерні ігри (15), скайп (10).
З числа опитаних менше року відвідують бібліотеку - 11 підлітків, від 1 до 3 років - 22, від 3 до 5 - 8, більше 5 - 9.
Наші користувачі активно читають книги: кожен день - 32, 1 раз на тиждень - 11, 1 раз на місяць - 4, рідше, ніж 1 раз на місяць - 3.
Дуже цікавими і навіть несподіваними виявилися відповіді на п'яте питання анкети. Всі  (!) користувачі (50) вважають, що у бібліотеці книги повинні бути паперовими. Коментарі до відповідей були такими: "Електронну книгу можна і з домашнього комп'ютера почитати", "Паперову книгу приємно держати в руках", "У паперовій книзі живе душа". Менша частина користувачів хоче бачити у бібліотеці на додаток до паперових книг також електронні (12) та аудіокниги (7).
Ілюстрації в книгах важливі для 13 користувачів. Допомога бібліотекаря у виборі книг обов'язкова для 14 користувачів і потрібна час від часу для 33х. Тобто 47 з 50 потребують допомоги бібліотекаря. 
В сучасній бібліотеці, на думку наших користувачів, обов'язково повинні бути: журнали (25), інтернет (23), місце для прослуховування аудіокниг або музики (18), місце для спілкування з друзями (13), настільні ігри (8), спортивний куточок (3).
Деякі учасники анкетування вважали за потрібне дописати щось про себе та свої уподобання: "Я прикольна", "Я люблю спорт і спілкуватися з друзями", "Я спортивна людина", "Я допитлива", "Я прислухаюся до думки людей про себе" і навіть "Український націоналіст".

Немає коментарів:

Дописати коментар