субота, 17 травня 2025 р.

Бібліотерапія: проживаємо емоції в книжках

Уявіть місце, де можна не лише почитати, а й знайти підтримку, спільноту, ресурси для відновлення  фізичного й ментального здоров’я. Це місце — сучасна бібліотека.

У вересні 2024 року Центральна міська бібліотека ім.Т.Г.Шевченка (м.Кам'янське)розпочала реалізацію нового проєкту — «Місто зустрічі — єМістечко в бібліотеці на Шевченка».

Цей проєкт став можливим завдяки грантовій підтримці програми "ЄМістечко — простір для кожного в Україні!" та Фонду «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ, Німеччина), які допомагають реалізувати проєкти, спрямовані на розвиток соціальної згуртованості та підтримки громади у важкий час.

Партнером у реалізації «єМістечка» виступає громадська організація «Івент-простір». У межах проєкту проводяться безплатні культурні й освітні активності, працюють  курси англійської та української мов, комп’ютерної грамотності,  студія живопису для дорослих,уроки малювання з петриківського розпису, майстерки з вишивки стрічками, кіноклуб, а також — особлива складова — бібліотерапія - метод емоційної підтримки, що використовує силу літератури для внутрішнього зцілення.

Ідея лікувати словом має глибоке історичне коріння: ще в Стародавньому Єгипті бібліотеки називали «аптекою для душі», а в Європі книги здавна використовували в лікарнях і монастирях для духовного та психічного заспокоєння.

Офіційно термін „бібліотерапія” було визнано у 1916 році Асоціацією бібліотек США.

Сьогодні бібліотерапія поєднує психологічні практики з мистецтвом читання, що вона допомагає людям пережити складні емоції, віднайти сенси та ресурси для змін.

Бібліотерапія як терапевтичний метод має свої типології ефектів і функцій:

👉Інформаційна функція. Читання дає інформацію, підвищує рівень знань при одночасному зниженні страху перед невідомим. Ця функція властива науковій літературі.
👉 Освітня функція. Читання формує погляди і думки, що підвищують освіту.
👉«Дзеркальна» функція. Читач порівнює погляди автора із власними поглядами, на підставі цього порівняння може змінюватися своя власна думка або бачення.
👉Ідентифікаційна функція. Читач знаходить приклад або ідентифікує себе з персонажем.
👉 Естетична функція. Книга діє на читача естетично.
👉 Релаксаційна функція. Забезпечення розслаблення, релаксації.

Від початку реалізації проєкту було виконано низку організаційних і промоційних кроків: сформовано  книжковий фонд за темами: терапія сімейних стосунків, терапія стресу, терапія національної ідентичності, терапія самотності, терапія самореалізації.


Створено візуальний мерч в єдиному стилі бібліотерапії, запущено рекламну кампанію з відеороликами на офіційному сайті та в соціальних мережах.





Найбільший інтерес викликають теми про сімейні стосунки, подолання стресу та пошуку національної ідентичності. Серед авторів, які найбільше відгукуються учасникам — В. Станчишин, Л. Гунель, Н. Гуменюк, М. Матіос, С. Талан.

На сторінці фейсбук, інстаграм, сайті Бібліотека на Шевченка є постійна рубрика "Бібліотерапія  з бібліотекою на Шевченка", де кураторка проєкту презентує нові книжки з цієї серії.

 

Розроблені методичні матеріали для проведення зустрічей, забезпечено учасників усім необхідним канцелярським приладдям, а також сформовано стабільну групу, яка регулярно долучається до заходів.

Фасилітаторкою бібліотерапевтичних зустрічей є завідувачка відділу обслуговування Ірина Соболєва.  "Моє завдання — створити простір довіри, де учасники можуть вільно висловлюватися, обговорювати складні теми й разом шукати відповіді. Завдяки уважному супроводу та відкритій атмосфері, кожна зустріч стає можливістю для щирої розмови, рефлексії та емоційної підтримки".






Учасники  зустрічей не просто читають — вони проживають історії, діляться особистим, відкривають нове в собі та в інших. Теми обговорень охоплюють боротьбу зі стресом, самотністю, пошук ідентичності, розбудову стосунків і самореалізацію — усе, що формує людину сильною і чуйною водночас.

Фахівці бібліотеки, що залучені до проєкту,  пройшли професійне навчання: онлайн-курс «Здорові бібліотеки» від благодійного фонду «Бібліотечна країна» та кілька спеціалізованих майстер-класів із бібліотерапії. Отримані знання стали важливим підґрунтям для впевненої та змістовної реалізації програми.

Зустрічі в межах бібліотерапії — це більше, ніж читання. Це шлях до внутрішньої гармонії, пошуку ресурсу підтримки один одного. Тут книжка — не лише джерело знань, а ключ до відновлення, натхнення й віри в майбутнє. А «єМістечко» — це приклад того, як бібліотека стає центром спільноти, простором нових сенсів і людяності. 

Техніки бібліотерапії: Лікування через читання

Ось кілька способів, як ви можете використовувати читання для покращення свого емоційного стану:

1. Вибір літератури за настроєм: Читайте книги, які відповідають вашому настрою або емоційному стану, для кращого розуміння власних переживань.

2. Тематичне читання: Вибір літератури, що стосується вашої особистої проблеми або виклику, може надати нові інсайти та рішення.

3. Щоденний час на читання: Виділяйте щодня час на читання, щоб створити ритуал релаксації та самоосмислення.

4. Обговорення прочитаного: Діліться враженнями з іншими або ведіть щоденник, де аналізуєте прочитане, для глибшого розуміння тексту та себе.

Застосування бібліотерапії може допомогти не тільки впоратися з негативними емоціями, але й сприяти особистісному зростанню та самопізнанню.

А де брати книги ви знаєте
👇 
До зустрічі! Ваша Бібліотека на проспекті Шевченка,14
Завідувачка відділу обслуговування бібліотеки на Шевченка 
#EVZgefördert #єМістечко #Бібліотека_на_Шевченка #EVZ

Немає коментарів:

Дописати коментар