неділя, 11 травня 2025 р.

11 травня Міжнародний день матері

Любов до матері вшановували ще задовго до нашої епохи. В античні часи греки святкували день богині Реї — матері всіх богів, а фригійці — богині Кібелі. У Римі теж були подібні свята. У сучасній Індії досі проходить одне з найбільш масштабних свят — Дурга-пуджа, присвячене богині-матері Дурзі.

А у середньовічній Європі виникла особлива традиція: у Летарну неділю (четверту неділю Великого посту) дозволялося повертатися до рідної парафії — і, звісно ж, провідати маму. У Великій Британії ця звичка трансформувалася у “Неділю Матері”, яка й досі зберігає свою популярність.

Хоча сьогодні його відзначають у багатьох країнах світу, сучасна традиція бере свій початок зі США. Саме там, у 1908 році, американська активістка Анна Джарвіс уперше організувала святкування на честь матері в місті Графтон, Західна Вірджинія. А вже через кілька років ідея поширилася по всій країні — і в 1914 році президент Вудро Вільсон офіційно оголосив День матері національним святом, яке відзначається другої неділі травня. 1

Цікаво, що натхненням для Анни стала її власна мама — жінка, яка присвятила себе створенню жіночих клубів для підтримки здоров’я та доброзичливості в громадах. У пам’ять про неї Анна започаткувала традицію дарувати білі гвоздики як символ любові до померлої матері. Згодом з’явилося нове значення: червона або рожева гвоздика — для живої мами, а біла — для тієї, якої вже немає поруч.

З того часу це свято набуло поширення та популярності по всьому світу, і тепер це всесвітнє свято материнства.

Проте з плином часу свято набуло комерційного характеру. Листівки, подарунки, реклами — все це віддалило ідею від її початкової глибини. І що цікаво: сама Анна Джарвіс наприкінці життя почала виступати проти комерціалізації Дня матері та навіть хотіла скасувати його, бо вважала, що його сенс спотворили.

Українці почали відзначати це свято в 1928 році, щоправда, перше святкування відбулося в канадській діаспорі. Проте вже наступного року за ініціативою письменниці Олени Кисілевської День матері відзначали у Львові та Тернополі, а згодом — на всій території західної частини України. З 1939 року День матері був заборонений радянською владою. Повернулося це травневе свято в нашу країну тільки з настанням незалежності, а на державному рівні його визнали в 1999 році.


Роботи художниці з Кам'янського Алли Михальчук

Немає коментарів:

Дописати коментар