суботу, 16 грудня 2023 р.

Краєзнавство як інструмент формування внутрішнього іміджу міста Кам'янське

Позиціювання будь-якої території засноване на її унікальності та своєрідності. Місту важливий культурний код простору, де він живе.

Культурний код – це ключ до розуміння іншого типу культури. Це ментальні та культурні особливості різних національностей, які впливають на стереотипи поведінки, способи прийняття рішень.

Кожне місто гарне по-своєму. Як часто ви чули ці слова? Може, й не один раз, але чи часто замислювалися про почуте? У чому вона, ця краса? Може, у прямих проспектах чи тінистих вулицях, у висотних багатоповерхівках чи затишних скверах, у галасливих святах чи тихих передмістях?

У практиці розвитку території міста добре відомо, що ім'я - одна з найважливіших характеристик культурного коду, воно легко запам'ятовується і за успішної діяльності його носія створює міцні асоціації з позитивним іміджем, що склався за довгі роки.


Специфіка нашого міста полягає в тому, що його впізнаваність довгі роки була пов'язана з ім'ям Брежнєва, Дзержинського тощо. Але часи змінюються. З небуття виходять нові імена:
 • Ігнатій Ясюкович - містобудівник Кам'янського;
 • Олекса Коваленко – поет, перекладач, колекціонер, лікар-терапевт за фахом;
 • Роберт Лісовський – художник-графік, уродженець Кам’янського;
 • Олекса Сокол- художник-архітектор
 • Джон-Поль Абс – чемпіон світу
У 2016 році нашому місту повернули історичну назву.

Позитивний досвід у впровадженні краєзнавчого проєкту «Подивимось на місто з любов’ю» спонукало нашу бібліотеку до участі у культурному ребрендингу нашого міста.

Моделюючи блоки активностей, бібліотеки мають можливість зробити процес створення образів міської культури динамічним та цілеспрямованим.

Позитивний результат просування бібліотечних продуктів здатний впливати на створення нового привабливого вигляду міста в цілому.

Сформовано цілком пристойну колекцію документів з краєзнавства, банк інформаційних та методичних матеріалів, світлин, відкриті музейна кімната, артгалерея.

Публічні бібліотеки здійснюють діяльність зі збирання інформації про пам'ятки та пам'ятні місця, збирають цікаві фотографії брендових місць, випускають буклети та листівки для привернення уваги до нашого міста.

Участь у просуванні території через культурні бренди потрібна, по-перше, тому, що настав час бібліотекам як власникам краєзнавчих ресурсів більш переконливо показувати свої можливості у процесі формування привабливого образу міста.

Для того, щоб зробити свій внесок у розвиток культурного коду, співробітниками бібліотек було прийнято рішення розробити та випустити ряд видань: путівники, закладки, флаєри, календарі, футболки, кульки, стенди, створено сторінку у фейсбуці “Моє Кам'янське: місто, яке варто відвідати” (сторінка вже має понад 4 000 тис. підписників), відкрити артгалерея та музейна кімната, активно працює краєзнавче товариство.

Путівники,  що стисло подають історію нашого міста:
 • Невідоме Кам’янське
 • Історичні родзинки Кам’янського
 • Наше місто Кам’янське
 • Путівник місцями нашого міста, що пов’язані з ім’ям Тараса Шевченка

https://lib.kam.gov.ua/putivnyk-miscyamy-nashogo-mista-yaki-povyazani-z-imyam-t-g-shevchenka

Книжкові закладки, що розповідають про видатні постаті нашого міста: митців, вчених, спортсменів, військових:

 • Вони збагатили культуру Європи
 • Вони звеличили наше місто
 • Що дали кам’янчани світові
 • Історичні родзинки Кам’янського
Книжкові закладки «Місто і час»
 • Кам’янське-місто в якому є душа
 • Кам’янське в кожному з нас
 • Кам'янське для кожного своє і для всіх одне

Для створення закладок використані графічні роботи художниці з Кам’янського Валентини Лаушкіної.

Календарі

Починаючи з 2016 року бібліотека виготовляє настінні, кишенькові календарі, що популяризують творчість наших митців: Валентини Лаушкіної, Івана Харітонова, Сергія Музики, Миколи Болотіна тощо.


Стенди
 • Кам'янське - місто, в якому є душа
 • Кам'янське в кожному з нас
 • То є Кам'янське
Листівки

Перші листівки датовані 2016 роком із зображенням найкрасивіших місць нашого міста, наданих кам'янськими художниками. Зараз бібліотека готує фотоколажі «З любов’ю з Кам’янського» з власними світлинами.

Краєзнавчі екскурсії

З точки зору формування іміджу міста одним з найбільш важливих бібліотечних проєктів є краєзнавчі екскурсії.

На них приходять в першу чергу мешканці Кам'янського, які хочуть більше дізнатися про своє місто.

Екскурсії охоплюють різні періоди історії, найцікавіші райони, особливості пам’ятників і пам’яток у них. Тексти ніколи не повторюються, оскільки автори враховують вік і рівень зацікавленості та підготовленості туристів (школярі, студенти, робітники, вчені, групи колег, випадкові збірні групи, гості міста).

Теми екскурсій: Містичне Кам’янське, Верхня колонія, Олекса Сокол, Ігнатій Ясюкович, Самишина балка, Карнаухівка, Піски тощо. Усі екскурсії безплатні.

Артгалерея

Не кожна бібліотека може похвалитися тим, що має власну картинну галерею

У бібліотеці на Шевченка арт галерея існує з 2014 року, коли 30 картин Євгенія Івановича Лебедєва були передані в дар бібліотеці дружиною художника – Лебедєвою Валентиною Іванівною. Нашу картинну галерею відвідують навіть туристи з інших міст.


Музейна кімната

Спочатку тут був лише макет старовинного міста, виготовленого нашим читачем, другом, істориком і краєзнавцем, кам’янчанином Віктором Заславським. Пізніше з’явилися посуд, меблі, світлини, картини, рушники, хустки, одяг, музичні інструменти.


Краєзнавче товариство

Кожна бібліотека має свої родзинки та особливі краєзнавчі знахідки. Краєзнавча діяльність надає нашим бібліотекам місцевого колориту, регіональної специфіки, самобутності.

Від безпосередніх вражень та емоцій, які формують почуття «малої батьківщини» – до систематизованих знань про рідне місто - місія краєзнавчого товариства.

Наше краєзнавче товариство успішно працює вже 15 років, має понад 20 виданих книжок, брошур, сотні доповідей, історичних знахідок, виправлених помилок.


Бібліочат для кам'янчат

Ютуб канал Центральної бібліотеки для дітей у стислих, але інформативних роликах розповідають про історію нашого міста, його розвиток, розбудову, визначні пам’ятки та видатних мешканців.

https://www.youtube.com/@LibrChatKamianChat

Бібліотечне вікно як компонент художнього простору

Нам є чим здивувати жителів нашого міста. У бібліотеці на Шевченка навіть вікна працюють на користь читачеві!

Ми зробили "крок на вулицю", назустріч своїм читачам і використовуємо вікна для експозиції творчих робіт кам’янчан, забезпечуємо творчим людям відкритий виставковий простір.

Інтегруючись в простір міста на рівні містобудування та архітектури, бібліотека виходить далеко за межі свого первісного задуму (зберігання та обробка інформації), вона стає містоутворювальним середовищем, рушійною силою, що перетворює окремий район або місто.

Книжкові виставки, інсталяції, виставки колекцій, світлин подаються за хештегом #ВІКНА_ЩО_ГОВОРЯТЬ:
 •  Є своє
 • Історію свого міста треба знати й поважати
 • Весна прийшла
 • Ми проти забуття
 • Мистецтво та книги – ліки, що завжди з тобою
Краєзнавчий диктант «Я знаю Кам’янське»

До написання диктанту долучилися майже 4000 тисячі людей.

З нами краєзнавчий диктант писали: міський голова Андрій Білоусов, службовці, депутати Кам'янської міської ради, співробітники Центру зайнятості, ЦНАПу, поліціанти, учні, бібліотекарі, вчителі, студенти, мешканці Кам'янського, громадські діячі, наші земляки та гості нашого міста.


Краєзнавчий пазл #10днів10пазлів "Світлина старого Кам'янського"

Бібліотека на Шевченка та автори книги «Білі плями історії Кам’янського — Дніпродзержинська» Олександр Слонєвський та Олег Мороз щодня публікували у соцмережах один фрагмент світлини, перші 10 учасників фотоквесту, що надали правильні відповіді отримали книгу з автографами авторів.

Інтерактивні ігри, вікторини на сайті бібліотеки на Шевченка
 • Пізнай Кам'янське!
 • Кам'янське: від козацького поселення до сучасного міста
 • Портретна галерея Кам'янського-Дніпродзержинська
 • Перейменовані вулиці Кам'янського
 • Проспекти Кам'янського
 •  Найстаріші споруди Кам'янського
 • Найважливіші дати Кам'янського
 • Художники Кам'янського

Презентації, концерти, творчі виставки

Бібліотека грає на контрасті, запрошуючи українських митців поряд з місцевими.

Завдяки спілкуванню з талановитими земляками, лідерами думок у сфері культури - М. Кідруком, братами Капрановими, М. Іванцової, А. Кичинським, Г. Осадко у жителів формується певний образ міста - творчого та інтелектуального, прищеплюються локальні культурні міфи, що змінюють сприйняття міста.
Спокуса читанням: Історія Кам'янського в книгах і світлинах, відтворена бібліотекарями» - авторський бібліотечний фотопроєкт Лариси Денисюк – приклад того, як бібліотекарі через власний образ візуалізують історію Кам’янського, роблять його впізнаваним.


Можна стверджувати, що для жителів нашого Кам'янського імідж міста частково формує бібліотека, тому, що тут городяни отримують інформацію про малу батьківщину, тим самим в їхньої свідомості формується певний образ.

Висновки:

1. Наші бібліотеки мають цілком реальну можливість включитися в культурний маркетинг та іміджеві проєкти території. А системна робота, дозволяє зарекомендувати себе як повноправний учасник цього процесу.

2.Люди, які відвідують бібліотечні активності транслюють потім образ Кам’янського, наповнений творчими подіями й цікавими людьми.

3. Не можна сказати, що ми створюємо культурний шар - він дуже великий і проходить відразу по всьому місту, складається мов стільники, з окремих осередків. Але осередок, що створює бібліотека, так само міцний, як всі інші.

4. Таким чином, бібліотечні установи мають достатній потенціал у вигляді технологій, матеріальних і людських ресурсів, щоб зробити внесок у формування внутрішнього іміджу міста.

Тетяна Герасюта
Науково - практична онлайн конференція «Краєзнавча робота бібліотек в контексті консолідованого партнерства з архівами, музеями та краєзнавцями області»  
14.12.2023 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар