пʼятниця, 31 липня 2020 р.

Леся Українка: Україна Incognita

«У серці маю те, що не вмирає» (Леся Українка). 
Така талановита, впевнена, вперта, розумна, неймовірно сучасна і прогресивна… Така втомлена, вимучена фізично і духовно, така нещасна у коханні. 


Українська письменниця, перекладачка, культурна діячка. Авторка понад 100 власних віршів, 20 драм та трьох збірок. 

Смерть: 1 серпня 1913 р., Сурамі, Грузія
Ім'я при народженні: Лариса Петрівна Косач
Псевдонім:Леся Українка

Родина: Мати – відома українська письменниця Олена Пчілка, батько – Петро Антонович Косач, юрист.

Дитина - індиго. В 4 роки вона самостійно читала, в 5 - освоїла фортепіано, в 7 - почала писати вірші, в 12 - її друкували в іноземних ЗМІ. 

В 9 років усі звичайні діти борються з лінню та шкільними уроками, а майбутній літературний геній боролася з туберкульозом. Після першої операції, коли дівчинці видалили вражені хворобою кісточки, її обидві руки та одну ногу зафіксували у гіпс. Вільною залишалася лише одна нога, пальцями ступні якої вона навчилася грати на фортепіано.

Мова: Вільно володіла українською, російською, польською, болгарською, німецькою, французькою, італійською мовами, добре знала грецьку, латинь.

Українська мова була єдиною мовою, на якій говорили в сім’ї.

Освіта:Її освітою займалася мати  Олена Пчілка й приватні вчителі.Вона навчилась читати в 4 роки, у 6 вона вишивала, а у 9 – написала перший вірш, у 19 років написала підручник «Стародавня історія східних народів» для сестер 

Музика: Мала великі здібності до гри на фортепіано, мала гарний слух і голос. 220 народних мелодій записано з її голосу. 

На території України є 3 найбільші раритетні роялі: рояль Терещенків у Національному музеї історії України, рояль Рубінштейна в Одеському будинку вчених та рояль Лесі Українки у Колодяжному. 

Слова:Їй ми завдячуємо існуванням нових слів: «промінь», «напровесні». 

Гасло:«Чия правда, того буде й сила!» 

Здоров’я:Хвора на туберкульоз, терпіла нестерпні болі. 

Зачіска: Волосся зав’язані в пучок 

Найщиріше кохання:Сергій Мержинський, революціонер з Мінська

Характер: Вільна, одержима, сильна, категорична.

Збірки: «На крилах пісень» (1893) «Думи і мрії» (1899) «Відгуки» (1902). 

Служіння:Леся Українка була обрана до правління київської «Просвіти», де опікувалась бібліотекою. 

На момент смерті було 42 роки. 

Іван Франко назвав Лесю Українку «єдиним мужчиною в нашому письменстві". 

Раджу переглянути:   "Історична правда з Вахтангом Кіпіані: Леся Українка" 



Агора:кіно на вечір п'ятниці

Фільм іспанського режисера Алехандро Аменабара про Гіпатію Александрійську (актриса Рейчел Вайс) - першу в історії жінку - філософиню, математикиню, яка активно займалась   астрономією та  викладала в  Олександрійській бібліотеці (бібліотека виконувала також функції навчального закладу, при ній жили багато вчених) і про конфлікт між язичниками і християнами в 390-е роки н.е. в Олександрії. 


Фільм неймовірно сильний емоційно і одночасно глибокий, кінематографічна ілюстрація проблеми взаємин науки та релігії.

середа, 29 липня 2020 р.

Нікуди їхати не треба — бібліотека біля тебе

"Похід до бібліотеки  це як повернення додому і вирушення за пригодою одночасно". Меган Шеперд (Американська письменниця).




неділя, 26 липня 2020 р.

Эсперантисты Каменского

Общество  эсперантистов  Каменского начало свою деятельность в мае 1910 года, собираясь два раза в неделю в Заводском училище.
Эсперантисты  ставили своей целью  всячески  демонстрировать его применение во всех отраслях человеческой деятельности. Всякий, записавшийся членом этого общества, имеет возможность безвозмездно изучать основные грамматические правила в установленные для этой цели дни.(Слоневский А., Мороз О. Белые пятна истории Каменского - Днепродзержинска.-Д.,2020.-С.124-125)


Питерские эсперантисты Пётр Стоян и Владимир Нежинский в своём мини-справочнике «Необходимые сведения об Эсперанто» (1912, 1913) перечислили 42 города, где работали группы эсперантистов. Там упоминается и наш город: Астрахань, Баку, Барнаул, Батум, Везенберг, Вильна, Витебск, Владивосток, Владикавказ, Воронеж, Дербент, Екатеринодар, Запорожье-Каменское, Карс, Квирилы, Кострома, Красноярск, Курск, Лозовая, Нарва, Омск, Оренбург, Орехово (Владимирской губ.), Оторно (Тамбовской губ.), Пернов, Ревель, Рига, Ростов-на-Дону, Режица (Витебской губ.), Речица (Минской губ.), Самара, Саратов, Серпухов, Симбирск, Ставрополь, Телав, Уфа, Хабаровск, Харьков, Чита, Юрьевский завод (Екатеринославской губ.), Ялта. (Источник:http://historio.ru/antaurev-movado-ru.php)

Эсперанто: искусственный, вспомогательный, международный язык

субота, 25 липня 2020 р.

7 причин полюбить Хемингуэя, даже если вы не прочли ни одной его книги

Близкие называли его Папой. Человек, сама жизнь которого может стать сюжетом захватывающей книги, вошел в историю как один из крупнейших писателей, обладатель Пулитцеровской и Нобелевской премии по литературе.


четвер, 23 липня 2020 р.

Кіно просто неба

Карантинні обмеження тривають. Але члени клубу інтелектуального кіно мають можливість зустрічатись просто неба, у книжковому дворику бібліотеки на Шевченка м.Камя нське.


Керівниця клубу Наталія Бохан завжди тримає інтригу до останнього, ретельно готуючи  сюрприз для  глядачів. 

                    

На цей раз вона підготувала для перегляду американський німий фільм, комедійну драму 1921 року, один з перших голлівудських фільмів "Малюк". Це перша повнометражна режисерська робота Чарлі Чапліна, для якої він написав сюжет, був продюсером, композитором  виконавцем головної ролі.

Сюжет стрічки обертається навколо малої дитини, яку кинула мати незабаром після народження. Малюка випадково знаходить волоцюга. Тепер він має піклуватися не тільки про себе, а й навчити дитину виживати в цьому жорстокому світі.



Фільм мав величезний касовий успіх, і був другим фільмом за касовими зборами в США в 1921 році (його випередив лише фільм Рекса Інгрема «Чотири вершники Апокаліпсису» з Рудольфом Валентіно).

Фільм вважається одним із найкращих фільмів в історії кінематографа. На 6 липня 2020 року фільм займав 102-у позицію у списку 250 кращих фільмів за версією IMDb.

Дивовижно, наскільки можна перейнятися цією історією, яка показана на чорно-білій плівці й без єдиного виголошеного слова! Все просто, зворушливо та мило. Можна передивлятися цей фільм нескінченно. Такий він добрий і теплий.

вівторок, 21 липня 2020 р.

Бібліотека — філіал №3 - рятувальний плот на Матросова,78

"Бібліотека у центрі спільноти - щось середнє між аварійним виходом, рятувальним плотом і фестивалем. Це собори розуму, лікарні душі, тематичні парки уяви". Кейтлін Моран (Англійська журналістка, письменниця, телеведуча).


Продовжую знайомство з бібліотеками Кам'янського.

понеділок, 20 липня 2020 р.

Бібліотека — філія №4.Шукайте нас за новою адресою

"Ми вимірюємо цінність цивілізованого суспільства за кількістю відкритих ним бібліотек, а не за кількістю, яку воно закриває". Філіп Пулман (Англійський письменник).

М. Кам'янське, бібліотека — філія №4. Ще одна бібліотека нашого міста  залишилась без пристосованого приміщення та переїхала у напівпідвальне, де раніше була перукарня.

Вандали добряче познущались над нашим новим приміщенням, залишивши нам діри й великий смуток. Бібліотекарки пережили відсутність світла, тепла, води, перевезення меблів і 20 000 книжкового фонду, ремонт власними силами. Дякуємо їхнім родинам, які стали спонсорами бібліотечного перезавантаження.


Таке перезавантаження стало для бібліотеки — філії №4 поразкою та водночас і перемогою. Захоплююсь своїми колегами, їхньою відданістю улюбленій справі, які перебороли себе, знайшли сили для подальшої роботи.

До них повернулись читачі, а мешканці будинку на Звенигородській,49 зустріли їх як рідних. Саме вони допомогли нашим відважним бібліотекаркам не розгубитись і не втратити віру в людей.

Шановні наші читачі, друзі й колеги! Почекайте ще трішки і  зустрінетесь  в  улюбленому клубі "Позитив +".

Повірте, приклади для позитиву є! Погляньте, який чудовий гібіскус під вікнами бібліотеки. 



На вас чекають новенькі книжки, газети й журнали. Скоро підключать інтернет і разом переглядатимемо улюблені фільми  просто неба. 

До зустрічі! Ваша бібліотека на Звенигородській, 49.

пʼятниця, 17 липня 2020 р.

Пісня імен: кіно на вечір п'ятниці

Європа  у Другій світовій війні. Багато сімей тоді втратили своїх членів, деякі сім'ї й зовсім зникли... 



Довідль – дев'ятирічний польсько-єврейський біженець, неймовірно обдарований скрипаль, якого в Лондоні взяли до себе батьки його однолітка Мартіна. Нехай хлопчики мають зовсім різне походження, але вони стануть братами. Але за кілька годин до дебютного концерту вже двадцятиоднорічного Довідля хлопець пропав безвісти, що негативно позначилося на репутації сім'ї, що його прийняла... Тільки через 35 років Мартін випадково знайшов сліди свого брата – і з цього моменту він вирішив, що потрібно зробити все можливе, щоб знову спробувати його віднайти.

Додаю відгук Anna Krytska‎ ВРАЖЕННЯ UA (книги,фільми...).

Що ми робимо із сильними враженнями?
Хто що. Хто може витримати, смакує їх. Хто не може, одразу забовтує, заїдає чи ховає під іншими враженнями.

Ця кінострічка гарантує вам сильні враження. Великий сум, багато сліз. Наприкінці, коли здавалося б, більше нічого вже не здивує - той останній подив, шок, який складає увесь пазл.

Так і має бути. Все так і має бути.

Розбещений геній. Провина того, хто вижив. Родина. Рід. Громада. Єврейський рід. Тора. Біль, що змушує зректися Бога. Бог, що "змушує" зректися себе. Пошук. Втеча. Біль, якого завдаєш іншим, щоб хоча б якось заглушити власний... І це не допомагає...

І музика. Проста й гарна.

Коли береш когось в сім'ю, приймаєш значно більше, ніж одну дитину. Приймаєш увесь його рід, що переплітається із твоїм, й це матиме наслідки. Втім, коли любиш, наслідки не лякають.

І ще. Можна сильно любити людину. Але якщо вона має згарище всередині себе, вона не зможе розділити ці почуття.


А ви дивились?  я - так.

Рік:  2019
Країна:  КанадаУгорщина
Режисери:  Франсуа Жирар
Студія:  Proton Cinema
Жанр:  драмаісторія
Прем’єра (у світі):  08.09.2019
Тривалість:  113 хв

четвер, 16 липня 2020 р.

Бібліотекам не місце на задвірках

"Бібліотеки - це тонка червона лінія між цивілізацією і варварством". Ніл Гейман (Англійський письменник-фантаст).


м. Камянське, бібліотека-філія №8 без капітального ремонту й навіть без косметичного: працює, працює, працює на майбутнє України—єдина дитяча бібліотека на Соцмісті.

Кращих приміщень для бібліотек на жаль не знайшлося. Кращі не для бібліотек, нам залишаються непристосовані для роботи напівпідвальні... Не жаліємось, констатуємо факт, радіємо за колег, яким вдалося створити в таких умовах естетичну й затишну атмосферу, де люблять своїх читачів.

Лише дві бібліотекарки сам на сам, іноді за допомогою батьків, іноді вчителів намагаються заохоти дітей до читання.

Поки бібліотека була зачинена на карантин, тут відбувались справжні дива! Наші пташки і гніздечка побудували, і діточок вивели!



Бібліотекарки підготували безліч маленьких і великих сюрпризів.
І не тільки книжкових!









У Маляки і Стефи, яких добре знають постійні читачі, з'явилась нова подружка- Лялька Лалалупсі. Вона запрошує усіх дітлахів завітати до бібліотеки за новими книжками!


Пережити літню спеку, урізноманітнити відпустку та карантин вам допоможуть цікаві книжки  та ваша бібліотека!

понеділок, 13 липня 2020 р.

Найнеймовірніші книги в світі ч.3

Продовжуємо знайомство зі справжніми витворами мистецтва серед книг, які ніколи не втратять свого значення.

Книга-годинник


Вона складається з трьох книг, які зовні виконують функцію годинника. Цифри 3 і 9 допомагають орієнтуватися в часі.

Книга ручної роботи, зроблена Френсіс


В основі книг лежать квіти з власного саду художниці, а також перероблені сторінки журналів по садівництву.

Дірява книга



Письменник Д. С. Фоер на прикладі свого творіння показав, що являє собою гіпертекст.

Передсмертна книга


П’єр Менделль – швейцарський графічний дизайнер перед своєю смертю видав книжку, в якій були зазначені важливі моменти його біографії, а в кінці книги автор поставив дату своєї смерті.

Книга світла Такеші Ісігуро


Ця книга являє собою лампу, яка може харчуватися від простого адаптера малого напруги.

Книги Тіма Бейкера


Тім Бейкер є відомим художником-графіком і скульптором.

Кулінарна книга від IKEA




Особливість цієї книги полягає в тому, що всі зображення в ній виконані у формі інструкцій до збірки модульних меблів компанії.Замість традиційних рецептів у книзі представлені фотографії головних інгредієнтів страв. 30 класичних «бабусиних» рецептів випічки наочно описані фотографом Carl Kleiner.

Книги-скульптури, зроблені Робертом



Художник-концептуаліст для створення своїх скульптур використовує книги, які були знайдені в сміттєвих контейнерах і в благодійних магазинах. Роберт переконаний, що з любов’ю і вандалізмом ці книги отримують друге життя і відстоюють своє право на існування поза тієї культури, яка перетворила їх у сміття.


Далі буде...

пʼятниця, 10 липня 2020 р.

Ательє Фонтана.Сестри моди:кіно на вечір п'ятниці

Італійський міні-серіал 2011 року про трьох сестер Фонтана - засновниць сучасної італійської моди, трьох розумниць і красунь Зої, Міколь і Джованни Фонтана. Сестри першими  принесли італійську моду в Голлівуд! Їхні сукні будуть одягати кращі актриси на "Оскар".


Цей фільм для тих, хто любить біографії і екранізації життя знаменитих людей, хто любить моду та історію, хто любить витонченість, красу та Італію. Можливо занадто жіночий. Але  ж пятниця! Починаємо відпочивати!

Мужність і Свобода Івана Сокульського

13 липня Івану Сокульському виповнилося б вісімдесят. Він пішов із життя 22 червня 1992-го, не проживши й чотирьох літ на волі після другого ув’язнення. Тринадцять років таборів і в’язниць, 73 години безперервного карцеру, три мікроінфаркти, перенесені за гратами, не минули безслідно.
Реабілітація — на сороковий день по смерті.




середа, 8 липня 2020 р.

Краєзнавство — бренд бібліотеки

Днями в бібліотеці на Шевченка м. Камянське відбувся  вебінар "Бібліотека в системі краєзнавства". Бібліотекарі обговорювали аспекти краєзнавчої роботи, знайомилися з бібліотечними практиками, шукали нові ідеї, ділилися власним досвідом і проблемами. Розмірковували "Як заохотити містян до вивчення історії рідного міста" й до чого тут бібліотеки.


середа, 1 липня 2020 р.

Найнеймовірніші книги в світі.ч.2

Продовжуємо знайомство з книгами, що вражають не лише змістом а й формою.

Книги-скульптури




Прізвище Брайана Деттмера – «книжковий потрошитель». Він займається «бук-карвінгом», різьбленням по книгах. Йому потрібні скальпель, пінцет, ножиці і книги, а в результаті виходять твори сучасного мистецтва.

Сто тисяч мільярдів віршів



У книзі Раймонда Квінау всього 10 сонетів, але кожен з них розрізаний на тонкі смужки в один рядок довжиною. Читач може комбінувати смужки в будь-якому порядку – ритмічний малюнок від цього не змінюється, а смисловий малюнок придбає досить несподівані відтінки. Якщо читач захоче скласти всі можливі комбінації і буде читати їх вголос цілодобово, у нього на це піде приблизно 200 000 років.

Найбільша книга у світі



«The Codex Gigas» оригінальна назва цієї книги, але вона ще відома як «Біблія Диявола». Ким і чому вона була написана до цих пір невідомо. Легенда свідчить, що її написав чернець, якого замкнули за порушення чернечих принципів, і він присягнувся всього за одну ніч написати найбільшу рукопис у світі. Коли він зрозумів, що не зможе виконати свою обітницю то став молитися дияволу і той почув його молитви.


Найменша книга у світі


Неозброєним оком складно розібрати, що написано в цій книзі, але якщо збільшити її до 600 разів, стане ясно, що книга є найменшою у світі копією Нового Завіту.