субота, 31 липня 2021 р.

Бібліотечна педагогіка: права дитини

30 липня у Всесвітній день боротьби торгівлею людьми разом з інспекторами ювенальної поліції та учасниками спільної бібліотечної літньої програми «Бібліотечна педагогіка» - бібліотекою на Шевченка та БФ «Карітас» обговорювали дуже дорослі питання «Як не стати жертвою работоргівлі».



Це стосується не лише дорослих але й дітей. Діти потрапляють у трудову та сексуальну експлуатацію, їх втягують у жебракування та злочинну діяльність, використовують у порнобізнесі, діти страждають від торгівлі людьми шляхом продажу третім особам тощо.


Дивились та обговорювали документальний фільм 2009 р. «Раби»(Норвегія, Данія, Швейцарія) про 9 річну дівчинку Макієк та 15-річного хлопчика Абука, які опинились у рабстві.


Під час обговорення інспектори ювенальної поліції Любов Головна та Віталій Кіт розповідали про українські реалії, бо у нашій країні в умовах рабства проживають понад 286 000 людей, розбирали поняття прав і свобод дитини, в ігровій формі вчилися розпізнавати різні види рабства та як убезпечити себе.



Чи треба з дітьми розмовляти на таки важки теми? Треба. Треба розповісти їм як не потрапити в халепу. Тому бібліотекарі, поліціанти, психологи знайшли потрібні слова аби діти зрозуміли, що не можна довірятися чужим людям, як поводитись у соціальних мережах, де і як шукати допомоги.


Ювілейне


Вітаємо Денисюк Ларису Анатоліївну - директорку Централізованої бібліотечної системи м.Камянське з ювілеєм! 
Будьте здоровою та щасливою!

четвер, 29 липня 2021 р.

10 навичок, які будуть найважливішими до 2025 року

Якщо зараз в резюме написати «комунікабельність» та «упевнений користувач ПК», це не те, що може зацікавити роботодавця...


У звіті (Всесвітній економічний форум 21 жовтня опублікував (WEF) звіт «Майбутнє робочих місць 2020») зазначається, що новий розподіл праці між людьми та машинами призведе до ліквідації 85 мільйонів робочих місць в 15 галузях у всьому світі. Водночас очікується поява 97 мільйонів нових ролей у секторах створення штучного інтелекту і контенту та у сфері догляду за дітьми і людьми похилого віку. Пандемія коронавірусу і спровокована ним економічна криза сприяють прискоренню зміни ландшафту ринку праці.

Експерти WEF підрахували що для тих працівників, які залишаються на своїх посадах, частка основних навичок, які зміняться до 2025 року, становить 40%, а 50% усіх працівників потребуватимуть перекваліфікації (зростання на 4%).

Всесвітній Економічний Форум назвав 10 навичок, які будуть найважливішими до 2025 року.

І це:
⚡️ аналітичне мислення та інновації;
⚡️ активне навчання та стратегія навчання;
⚡️ комплексне розв’язання проблем;
⚡️ критичне мислення та аналіз;
⚡️ Креативність, оригінальність та ініціативність;
⚡️ лідерство та соціальний вплив;
⚡️ використання технологій, моніторинг та контроль;
⚡️ дизайн технологій та програмування;
⚡️ стресостійкість та гнучкість;
⚡️ міркування та створення ідей.

Де ці навички потрібні та як їх розвивати?

EdEra – студія онлайн-освіти, яка розробляє онлайн-курси, інтерактивні підручники та освітні спецпроекти. Усі навчальні матеріали на сайті ed-era.com повністю безкоштовні.

Рrometheus
Актуальні навички на онлайн-курсах від кращих викладачів на найбільшій освітній платформі України.
https://prometheus.org.ua/

Освітні серіали
З цифровими навичками ви зможете ефективно та безпечно застосовувати технології в роботі та навчанні, для професійного та особистісного розвитку.

Coursera
Coursera — освітній проект, який пропонує своїм слухачам сотні безплатних онлайн-курсів з різних предметів від провідних американських університетів. У разі успішного закінчення, студент отримує сертифікат про проходження курсу.

ВУМ
ВУМ (Відкритий Університет Майдану) — дистанційна платформа громадянської освіти. Онлайн-проект пропонує більше ніж 30 тем для безкоштовного навчання. Курси сформовані з відео-лекцій, практичних завдань та контрольних запитань. Наявність форуму надає можливість спілкуватись з іншими студентами та викладачами.

субота, 24 липня 2021 р.

Бібліотечна педагогіка:день літературних ігор

У бібліотеці на Шевченка м.Кам'янське триває реалізація літньої програми "Бібліотечна педагогіка". У програмі беруть участь діти, якими опікується БФ "Карітас Кам'янське". 


Скільки всього підготували бібліотекарки: разом складали вірші, дивилися та обговорювали документальний фільм, набиралися позитиву за допомогою казкового антистресу й  награлися досхочу.

Поділившись на команди "Голуби" та "Стріли" відгадували загадки, шукали значення слів лежень, гойданка, перекладали словосполучення, грали в слова.


Світовий настільний хіт Еліас захопив усіх

У цій грі учасники команд на швидкість за відведений час пояснювали один одному слова.
За 1 хвилину гравець команди повинен пояснити своїй команді, а команда, відповідно, повинна відгадати, якомога більше слів. Пояснювати слова з карт потрібно іншими словами. Заборонено лише використання спільнокореневих слів і переклад загаданого слова на інші мови світу.

Наприклад, пояснити слово Двірник можна, як «Людина з мітлою», але не можна, як «Він мете двір», тому що слово «двір» має спільний корінь із загаданим словом.




Скажете, просто?! Ну, мабуть, ви праві – не складно, хоча і не завжди! Зате гарантовано весело. Еліас здатний вивести на новий рівень найнудніший захід. Повірте, було дуже шумно і дуже смішно!

Ігри відповідають місії бібліотек: вони задовольняють рекреаційні потреби користувачів таким саме чином, що і читання книги.

неділя, 18 липня 2021 р.

10 найкорисніших навичок у цифрову епоху

Кожна нова ера в житті суспільства потребує від людей нових навичок. Зараз в епоху онлайну та діджиталу теж є особливі здібності, що можуть нам допомогти досягти успіху в житті й забезпечити безперервне навчання. Перш за все це навички, за допомогою яких можна створювати, захищати і зберігати свою ідентичність чи допомагати іншим робити те ж саме.

Оскільки цифрове століття – дуже мінливе, необхідний нам інструментарій буде змінюватися протягом усього життя. А потреба в нових і нових навичках завжди буде нормою. Втім сьогодні, у 2019 році, цей список можна розглядати, як корисну відправну точку для збільшення своєї вартості, як фахівця.

🔴
1. ПЕРСОНАЛЬНИЙ БРЕНДИНГ
Сьогодні ми живемо онлайн. Наші особистості доступні для загального огляду. Через соціальні мережі, блоги й веб-сайти ми демонструємо, хто ми і що цінуємо. За постами в Інтернеті можна зрозуміти наші цінності та думки, дізнатися про досягнення, мрії й бажання.
Сучасні роботодавці після перегляду резюме потенційних кандидатів переходять до аналізу їхніх профілів в соцмережах. Саме тому вміння вибудовувати персональний бренд онлайн – навичка, яка може створити чи зруйнувати потенційну можливість працевлаштування або навчання в престижному університеті.
🔴
2. ФОРМУВАННЯ ПОРТФОЛІО
Онлайн-портфоліо – це фактично галерея наших професійнх успіхів. Її можна почати наповнювати ще зі студентських часів. У міру того, як наш досвід і навички будуть зростати, буде збільшуватися обсяг нашого портфоліо.
🔴
3. НАВИЧКИ ПОШУКУ ІНФОРМАЦІЇ
Уміння орієнтуватися в океані інформації в Інтернеті – одна з найважливіших навичок цифрового століття. Це допомагає фільтрувати хорошу інформацію від поганої, ефективніше впоратися з багатьма повсякденними життєвими й робочими завданнями.
🔴
4. НАВИЧКИ ЦИТУВАННЯ
Використовувати досвід інших для підтримки своєї роботи – те, що має вміти кожен фахівець зі студентської лави. Щоб при цьому не перетворитися на нахабного плагіатора, потрібно навчитися шанувати роботи й зусилля інших фахівців. Для цього варто навчитися правильно цитувати джерела й поважати інтелектуальну власність інших.
🔴
5. РЕДАГУВАННЯ ЗОБРАЖЕНЬ І ВІДЕО
Ми усі за своєю суттю візуальні учні. В наші дні все має візуальну складову. Базові вміння редагувати фотографії та відео – це одна з тих навичок цифрового століття, які ви можете використати у широкому колі проектів – від особистих до професійних.
🔴
6. КОНВЕРТУВАННЯ ФАЙЛІВ
Велика частина інформації, якою ми ділимося, створюється в Інтернеті. Ми обмінюємося файлами зі студентами та колегами, відправляючи їх через електронну пошту й месенджери. Розуміння того, як мінімізувати розміри цих файлів – дуже необхідна навичка. Для початку варто навчитися конвертувати й стискати зображення, відео, аудіофайли та текстові документи.
🔴
7. КОДУВАННЯ
Програмування, можливо, є однією з найважливіших навичок цифрового віку. Кодування все частіше викладається у школах по всьому світі, оскільки воно починає визнаватися важливим вмінням для забезпеченого майбутнього. Зараз навчитися програмувати – більш доступно, ніж будь-коли раніше, тому опанувати навичку може кожен.
🔴
8. БЛОГІНГ
Вести блог – це значно більше, ніж ділитися своїм контентом і думками. Хороший блог допомагає розвивати навички написання текстів, аналізу інформації, проведення досліджень тощо. Це неймовірна арена для творчості та що більш приємно – підходить для представників будь-яких професій. Завести свій блог у наш час – нескладно. Реєструєшся на платформі, завантажуєш дані про себе, обираєш свою тему і вуаля: ти – блогер.
🔴
9. ПРОВЕДЕННЯ ПРЕЗЕНТАЦІЙ
Мати фахівця, який проводить гарні презентації – значна перевага для будь-якої організації: від бізнесу до креативних індустрій. Пригадайте свої почуття, коли ви вийшли з гарної презентації? Ви відчуваєте себе освіченим і натхненним. Вміти проводити такі презентації – означає бути лідером у своєму секторі. Адже відмінна презентація дозволяє перетворити бізнес-пропозицію у яскраве враження та емоцію, яка залишається у глядача ще довго після заходу. Такі презентації і розважають, і доносять інформацію, і надихають на думки та дії.
🔴
10. СТВОРЕННЯ САЙТІВ
Остання, але не менш важлива в цьому списку навичка – вміння робити веб-сайти. Частково це пов'язано з кодуванням. Втім сюди теж варто віднести знання про естетику зовнішнього вигляду й функціональність веб-ресурсів. Зараз неможна створити найкращий веб-сайт у світі, не звертаючи увагу на його дизайн і зручність використання. Навіть якщо у вас слабкі навички програмування, є багато корисних онлайн-ресурсів, що дозволяють безкоштовно створювати свої сайти.

пʼятниця, 16 липня 2021 р.

Бібліотечна педагогіка:день документального кіно

Показ  та обговорення документального  фільму норвезької режисерки Елізабет Аспелін "Карла і Нордал" (2019 р.) перенесли  на територію, більш звичну для дітей,  у дитячий простір БФ "Карітас". Важливо щоб діти були спокійні, почувалися у небезпеці та налаштовані на дискусію.


Керівниця клубу документального кіно Docudays uа Прометей Наталія Бохан почувалася щасливою.


Діти сприйняли фільм чудово, були щирими, відкритими до спілкування. Позитивний настрій шестирічної Карли не лишив їх байдужими.


Вони відкрито ділилися враженнями та згадували власні історії з досвіду спілкування з людьми з інвалідністю. Зворушливо говорили про доброту, допомогу один одному, про терпимість і повагу.


Фільм «Карла і Нордал» розповідає про взаємовідносини Карли, їй шість років, та її старшого брата на ім’я Нордал. Чому вона вважає його водночас старшим і молодшим? Діти бачили як Карла справляється з тим, що має старшого брата з затримкою в розвитку.


Режисерка спостерігала за своїми дітьми протягом зими, показуючи їхнє повсякденне життя, сповнене як складних ситуацій, так і сердечної любові.

Так  мова документального кіно спонукає дітей до роздумів про те, що у світі багато різних людей і всі з них мають право бути щасливими. Навіть правило Незнайки згадали:-"Стався до людей так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе». 
Приємно бачити дитину, яка читає...

До зустрічі, наші маленькі друзі. Наступного разу   подорожуватимемо музейною кімнатою бібліотеки на Шевченка. Історія нашого міста не менш цікава й повчальна, а скільки в неї таємниць...

"Бібліотечна педагогіка":спільна програма бібліотеки на Шевченка м.Кам'янське та БФ "Карітас Кам'янське".

середа, 14 липня 2021 р.

Бібліотечна педагогіка

Бібліотека на Шевченка м.Кам'янське разом з БФ "Карітас Кам'янське" продовжили  роботу за програмою "Бібліотечна педагогіка".


Бібліотечна педагогіка - це співтворчість бібліотекаря та читача, побудова діалогу та виховання особистості за допомогою книги.

Бібліотекар виступає як педагог, оскільки організовує систему цілеспрямованого поширення книги, читання, є порадником і співрозмовником читача, помічником у виборі інформаційних матеріалів.

Педагогічна діяльність бібліотеки проявляється в чотирьох аспектах:

Сприяння загальній і професійній освіті, організація дозвілля як основної умови духовного розвитку та продуктивної праці;

Допомога навчальному процесу, перш за все, самостійної роботи;

Допомога в самоосвіті, головним засобом якого є читання, особливий підбір книг та інших документів для вивчення їх в певній послідовності;

Організація різних курсів, семінарів, тренінгів, а також різних клубів, гуртків, тобто перетворення бібліотеки у своєрідний навчальний заклад.

Але бібліотека не навчальний заклад, а інформаційна установа, її педагогіка будується не на обов'язковості, а на добровільності та взаємодії.

Таким чином, головна мета бібліотекаря - розвиток активності самого читача, що є основою виховання у нього якостей самостійності, впевненості, надійності інформаційного пошуку та розширення його кругозору.

Сьогодні було цікаво всім: і дітям, і бібліотекарям, і вихователям.


Обговорювали болючі питання:для чого потрібна література, музика, живопис, кіно? Чи можна прожити без цього?

Відповіді порадували нас: "Без мистецтва можна прожити, але не цікаво, - говорили наші маленькі співрозмовники". Знайомились з творчістю художниці Алли Михальчук, фотографині Олени Синицької,  самі складали вірші методом сенкану.

Що ж це за звір такий - «сенкан»? Коли вперше чуєш це слово, воно здається незрозумілим і екзотичним. Насправді в ньому немає нічого складного. У перекладі з французької слово «сенкан» означає «п'ять», або - у вільному перекладі - «п'ять натхнень», «п'ять успіхів».

Сенкан — це вірш, що складається з 5 рядків. 

Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник).
Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметники)
Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно, це дієслова).
Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

 Або ж так (формула):

1. Тема (іменник).
2. Опис (два прикметники).
3. Дія (три слова).
4. Ставлення (фраза – чотири слова).
5. Перефразування сутності ( одне слово).

Всього 11 слів. Слова не мають повторюватися, і не мають бути спільнокореневими.

Теми були дуже різні. Ось погляньте, що у нас вийшло.

Книга
Красива, цікава
дарує,веселить, вчить
подобається коли читає мама
подарунок

Літо
веселе, яскраве
звеселяє, надихає, заряджає
робить мене дуже щасливою
Відпочинок

Козак
Сильний, мужній
Захищає, боронить, оберігає
Неспинний лицар захищає вітчизну
Воїн

Щастя
Постійне, приємне
Надихає, мотивує, лікує
Є важливим для кожного
Емоція

Мультики(а вони у нас особливі) викликали шквал позитивних емоцій, навіть сльози, діти ділились враженнями, говорили, як добре коли тебе люблять, турбуються про тебе.

Кульмінацією стала пропозиція Христини - назвати ключове  слово на тему "Голуб", бо її заповітна мрія мати голуба.Слів було багато і не тільки слів, навіть цілі історії згадували і діти, і дорослі.

Наступним разом  відбудеться показ документального кіно з обов'язковим обговоренням про життя шестирічної Карли та її старшого брата, на ім'я Нордал, що має затримку у розвитку.

Програма дуже різноманітна і триватимемо до 5 серпня.

пʼятниця, 9 липня 2021 р.

Геннадій Темнишев – майстер - палітурник з Кам'янського

Геннадій  Темнишев – син художника  Геннадія Темнишева, палітурник-реставратор, переможець всеукраїнської премії "Читач року" в номінації "Книжкова справа» презентував свою творчість на засіданні краєзнавчого товариства "Кам'янське -Дніпродзержинськ."

Він з дитинства любив книги. Неодноразово за порушення дисципліни в школі його відправляли до бібліотеки у виховних цілях, де й займався дрібним ремонтом бібліотечних книг - і це йому подобалося. Іноді спеціально пустував, щоб тільки потрапити до бібліотеки.

Одного разу він повністю розібрав одну книгу: вивчив структуру,  як робиться обкладинка, з чого складається блок, зошити, як вони прошиваються,  для чого потрібен каптал. Він  хотів зрозуміти суть природи книги.

Його захоплення переросло у майстерність, майстерність - у ремесло,

Геннадій працював і художником, і будівельником, і ковалем, і столяром-теслею, багато професій освоїв - але в 2014 році за станом здоров'я та у зв'язку з рекомендаціями лікарів змінив активну діяльність з фізичними навантаженнями на творчу. Спочатку  малював і займався ремонтом власних книг. Це й донині дає йому заспокоєння та дозволяє зберегти здоров'я.

Поступово став   експериментувати з книгами та оздобленням шкірою. Перша книга була зроблена в 2014 році на замовлення групи місіонерів для Єпископа Киргизії. Зараз до його майстерні у Кам'янське   на реставрацію надсилають книги з України, Америки, Німеччини.

Геннадій згадує роботу над реставрацією  унікальної  книги – «Історія України» під редакцією Михайла Сергійовича Грушевського.  І не просто під його редакцією, він був її автором, і на форзаці його власною рукою є дарчий напис «Гнатюку». (Володимир Михайлович Гнатюк - український мистецтвознавець, етнограф, академік Всеукраїнської академії наук).


Геннадій Темнишев подарував  бібліотеці на Шевченка декілька унікальних видань. Серед них неоціненний скарб Української Греко - Католицької Церкви - факсимільне видання книжки "Празничні картини Греко-Католицької Церкви", яка побачила світ у далекому 1908 році, а нині перевидано майстром Г. Темнишевим, Пересопницьке Євангеліє тощо.






Геннадій брав участь у створенні унікальної рукописної Біблії


Рукописна Біблія встановила три національні рекорди. По-перше, це найбільша рукописна книга в Україні. По-друге, це книга, в якій зібрано найбільшу кількість почерків сучасних українців. В її переписуванні взяли участь понад 30 тис. людей. А по-третє, попри величезну кількість сторінок, її все-таки вдалося зшити в один том і це зміг зробити лише  Геннадій Темнишев.

Серед 31594 учасників – чотири президенти України, п’ять прем’єр-міністрів України, три голови ВРУ, понад 200 народних депутатів, три Герої України.

Ремесло палітурника - це постійно відкриття таємниць і нових технологій. Це ддивовижна професія, яка постійно тримає в тонусі, адже це і дослідження давніх технологій, їх вдосконалення та адаптація в сучасних умовах. І, перш за все, любов до книг. Звичайно ж, важлива зосередженість і відповідальність. Адже палітурник не може допустити помилку, розраховуючи на те, що вона буде не помітна для не професіонал.


четвер, 8 липня 2021 р.

Про творчість з перших вуст

На Дніпропетровщині стартує літературний марафон зустрічей з відомими авторами Придніпров’я «Об’єднані любов’ю до слова».


Літературний марафон розпочинається вже 30 липня 0 15.00 у Кам’янській центральній бібліотеці ім. Т.Г.Шевченка. У нас в гостях члени Національної спілки письменників України письменниця Марія Дружко та поетеса Сніжана Біла

#Літературний_марафон

#♥до_СЛОВА

#ДОУНБ_марафон

#ПисьменникиДніпропетровщини

Чекаємо прихильників поезії, прози, історичних творів, дитячого читання та всіх шанувальників рідного слова у бібліотеці на Шечевка,14

Протягом липня-жовтня 2021 року письменники Дніпропетровщині Марія Дружко, Сніжана Біла, Володимир Кільченський, Євген Безус, Леся Степовичка, Микола Чабан, Еліна Заржицька, Ольга Рєпіна відвідають:

Кам’янську міську ТГ

Криничанську селищну ТГ

Богданівську сільську ТГ

Криворізьку міську ТГ

Перещепинську міську ТГ

Софіївську селищну ТГ

Широківську селищну ТГ

Нікопольську міську ТГ

Томаківську селищну ТГ

Новомосковську міську ТГ