пʼятниця, 31 жовтня 2014 р.

Зустріч з книгою - це свято.


"Якщо пошукаєш у книгах мудрості уважно,
 то знайдеш велику користь для душі своєї".
/Нестор Літописець/
Ось і добігають кінця осінні канікули. Але які ж канікули без книги? Щоб поринути в казковий світ пригод до бібліотеки-філії №9 завітали учні 2-х та 5-х класів середньої школи №40.




Маленьким читачам сумувати не довелось, адже бібліотекар  абонементу для дітей Чуйкова Лариса Іванівна провела низку веселих та пізнавальних заходів впродовж всього тижня.


Тиждень розпочався екскурсією "Мандрівка книжковим містом", де діти вперше почули слова: абонемент, інтернет-центр, стелаж, каталог, формуляр.


Зустріч з новою - це завжди свято. Огляд нових книжок біля книжкової виставки "Прочитай - не пожалкуєш!" провела бібліотекар чуйкова Лариса Іванівна. Дітям запам'ятались пригоди Малого Вовчика із серії книжок Іана Вайброу, книги Джеремі Стронга із серії "Читання для реготання": "Кімнатні пірати", "Мій братик - телезірка", "Гармидер у школі", "Ракета на чотирьох лапах", "Мій тато і зелений алігатор", книжки Ізабель Абеді із серії "Усі пригоди Лоли", книги Роальда Дала: "Чарлі і шоколадна фабрика", "Джейм і гігантський персик", "ВДВ", "Матильда", книги Сашка Дерманського: "Чудове чудовисько", "Чудове чудовисько у країні жаховиськ", книги Володимира Рутківського: "Джури козака Швайки", "Джури і підводний човен", "Джури-характерники" та багато інших нових цікавих книжок.



На запитання літературної вікторини "Подорож казковим лабіринтом" діти охоче відповідали.



А година загадок "Прочитай, відгадай, іншим загадай" зацікавила не тільки дітей, а й дорослих.
Канікули швидко промайнули... Зустріч з книгою - це свято. І хай воно завжди буде разом з вами! 

  

Розпочата робота по створенню першої української дейзі-бібліотеки.

Вперше в Україні з 22 по 28 жовтня було проведено семінар «Перша українська дейзі-бібліотека» в рамках започаткованого Міністерством культури України проекту «Взаєморозуміння».


«Дейзі» – це особливо зручний для користувачів із вадами зору формат, оскільки він має функцію навігації аудійованою книжкою: повністю незряча людина спроможна протягом декількох секунд віднайти будь-який потрібний їй розділ, параграф, сторінку в такій аудіокнижці, повідомляє прес-служба Мінкульту.
Семінар  проводився з метою ознайомлення працівників публічних бібліотек з форматом «дейзі», його перевагами, технічними і програмними засобами створення дейзі-книг, проведення майстер-класів і залучення бібліотекарів до створення в Україні першої дейза-бібліотеки.
Семінар пройшов  у містах Рівне, Мукачево, Хуст, Херсон. Проведення такого семінару дає можливість знайти взаєморозуміння та налагодити співпрацю в частині впровадження інноваційних європейських технологій і розширення вітчизняного ринку соціокультурних послуг для користувачів бібліотек з особливими потребами.
Семінар проводився за участі Львівського обласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» та представників академії «Svefi» (Швеція).
У червні цього року восьмеро незрячих з України вже відвідали Швецію для освоєння процесу виготовлення книг у форматі дейзі, тобто для незрячих. Зараз кількість незрячих, які працюють над створенням першої української дейзі-бібліотеки, сягнула 20 осіб. Вони вже виготовили близько 400 дейзі-книг.
Кінцева мета проекту – розробити й укомплектувати першу українську дейзі-бібліотеку, яка міститиме 2000 книг , у спеціальному форматі, який має зручну навігацію і є доступним і для зрячих, і для незрячих користувачів.

Див.: http://ridna.ua/2014/10/rozpochata-robota-po-stvorennyu-pershoji-ukrajinskoji-dejzi-biblioteky/

четвер, 30 жовтня 2014 р.

Первую годовщину отметил клуб для будущих мам "Матрёшка".

Свой первый юбилей отпраздновали члены клуба будущих мам "Матрешка"", который работает в юношеском отделе Центральной городской библиотеки им. Т.Г. Шевченко.


В течение года  руководители к луба Ольга Пидуст и Ирина Коровина знакомили будущих мам и пап с тем, как пережить беременность и роды без ущерба для здоровья, и при этом родить здорового ребенка.


В течение этого времени организаторы "Матрешки"  провели ряд встреч с врачами, специалистами по здоровому образу жизни. Акушер готовила молодые пары к естественным родам. Врач-неонатолог обучала будущих родителей обращению с маленькими детьми. Знатоки здорового питания объясняли, что можно и нельзя кушать в ответственные периоды жизни. Визажисты проводили мастер-классы по бодиарту и макияжу.



На праздничное заседание пришла Инна Крячко, врач-гинеколог городского родильного отделения. Она рассказала о преимуществах естественных родов, напомнив об осложнениях после кесарева сечения. Доктор познакомила будущих родителей с предродовыми ощущениями - как опознать начало родовой активности.




За год существования клуба многие "будущие" стали родителями, но остались друзьями "Матрешки". За год в клубе подготовились к важному событию  78 мам.


                                   С первой годовщиной, клуб "Матрёшка"!



середа, 29 жовтня 2014 р.

Библиотеки меняют имидж. Опыт библиотек Белоруссии.


В банальной прямолинейной схеме «дом — работа» у каждого должно быть свое «третье место». Особое пространство для встреч, общения, учебы и отдыха одновременно. На первый взгляд покажется странным и несовременным, но им может стать... библиотека.


 За последние 30 лет число «книжных хранилищ» в Беларуси сократилось примерно в два раза. И продолжает убывать в год на 2 процента. Ныне их чуть более 9 тысяч. Это вполне очевидно — в век гаджетов и интернета библиотека перестала быть монополистом в передаче и хранении информации. Виртуальное пространство трафаретом на ложилось на нашу реальность, изменив сознание людей. Потому содержать «книжные собрания», например, в ряде колхозов и профсоюзов стало попросту нецелесообразно. Только за первое полугодие в стране стало меньше где–то на 100 библиотек. Экспериментальное же слияние сельских и школьных еще больше ускоряет тенденцию. Это оптимизация структуры, от которой никуда не уйти.
А основные тенденции в жизни наших библиотек — это активное внедрение информационных технологий, от вопросов комплектации книжного фонда до библиографической обработки, оказания услуг в виртуальном режиме и прочие. Кроме того, социокультурный вектор, организация целого ряда проектов — научных, популярных, просветительских, образовательных. Например, в Национальной библиотеке проходят в год сотни мероприятий различного уровня. В некоторых публичных библиотеках проводят курсы для людей третьего возраста — обучают их компьютерной грамотности. Библиотека как социальный институт меняет формы работы. Трансформируется в открытую площадку для культурных и интеллектуальных экспериментов — мастер–классов, клубов, выставок, семинаров, авторских презентаций, научных конференций, вечеров и творческих встреч. Традиционное предоставление книг и периодики, конечно, остается, но это не единственная задача. Библиотека все чаще воспринимается как поликультурный объект, где предлагают услуги на новом уровне. Да, средняя зарплата здесь невелика: 2,5–2,7 миллиона рублей, а у молодых специалистов — всего 1,5 млн. Но это не повод для библиотекарей оставаться пассивными и инертными. Сами они говорят: если сегодня у «книжного дома» есть только веб–сайт — это почти ноль в информационном пространстве. Чтобы люди знали о проектах и услугах библиотек, надо мониторить интернет–площадки с высокой посещаемостью, размещать там непрямую контекстную рекламу, использовать для продвижения социальные сети. В общем, работать над маркетинговой стратегией, чтобы всерьез изменить сложившийся имидж библиотеки как тихого и скучного места и образ библиотекаря как женщины неопределенного возраста, злобно шикающей на посетителей...
Так что давайте снимать шоры с глаз: библиотеки настроены на то, чтобы стать площадкой, куда любой может прийти с интересной общественной или коммерческой инициативой. Здесь ее помогут реализовать. Посетитель и библиотека — по–прежнему равноправные партнеры, но уже на принципиально новом уровне.

Читать статью полностью на портале «СБ»: http://www.sb.by/opinion/154200-alla-martinkevich/biblioteki-menyayut-imidzh.html

В банальной прямолинейной схеме «дом — работа» у каждого должно быть свое «третье место». Особое пространство для встреч, общения, учебы и отдыха одновременно. На первый взгляд покажется странным и несовременным, но им может стать... библиотека. За последние 30 лет число «книжных хранилищ» в Беларуси сократилось примерно в два раза. И продолжает убывать в год на 2 процента. Ныне их чуть более 9 тысяч. Это вполне очевидно — в век гаджетов и интернета библиотека перестала быть монополистом в передаче и хранении информации. Виртуальное пространство трафаретом наложилось на нашу реальность, изменив сознание людей. Потому содержать «книжные собрания», например, в ряде колхозов и профсоюзов стало попросту нецелесообразно. Только за первое полугодие в стране стало меньше где–то на 100 библиотек. Экспериментальное же слияние сельских и школьных еще больше ускоряет тенденцию. Это оптимизация структуры, от которой никуда не уйти.
Читать статью полностью на портале «СБ»: http://www.sb.by/opinion/154200-alla-martinkevich/biblioteki-menyayut-imidzh.html

70 - летию освобождения Украины от фашистских захватчиков посвящается... (продолжение темы).

День освобождения Украины от фашистских захватчиков отмечается 28 октября. 


Вчера в библиотеке - филиале № 5 для учащихся 7 класса детского профилактического санатория состоялся сеанс просмотра фильма "Освобождение".


 Перед началом сеанса дети прослушали библиографический обзор литературы "Украина в жестоких объятиях войны", который провела заведующая филиалом Юлия Задорожняя.


Вспомнили мы и о нашем городе. В  октябре 1943 года Днепродзержинск был освобождён в ходе битвы за Днепр - одной из самых ярких и героических страниц в истории Великой Отечественной  войны. Дань глубокого уважения ко многим, ушедшим из жизни - известным и без вести пропавшим, выражена в названиях проспектов Победы и Освободителей, улиц 40 - летия Победы и 9 Мая, 353-й стрелковой дивизии.
                                                  
 Подвигу Героев жить в веках!

вівторок, 28 жовтня 2014 р.

70-річчю визволення України присвячується.

Наприкінці жовтня в Центральній бібліотеці для дітей пройшли масові заходи, присвячені 70 річниці визволення України та 71 річниці визволення Дніпродзержинська від фашистських загарбників. 28 жовтня до читального залу бібліотеки завітали учні 5б класу гімназії № 11 разом з класоводом Трусовою Л. Б. Дата зустрічі була вибрана не випадково. Саме цей день вважається офіційною датою звільнення території України. Діти почули розповідь бібліотекаря Табакової І. М. про події 1941 - 1945 років, переглянули презентацію "70-річчю визволення України присвячується..." 


Зі світлин дивилися на підлітків солдати - переможці, які звільняли міста Донбасу, Київ, Кіровоград, Одесу. Діти побачили, як виглядали солдатські листи - трикутники. Бібліотекар зачитала декілька таких листів. Вони були написані різними людьми в різний час, але в кожному з них - любов до своїх рідних та до Батьківщини, віра в перемогу. 


А ще діти могли потримати в руках світлини воєнних часів та справжні бойові медалі. Нагороди належали Писаревському Євгену Івановичу (1916 - 1979), стрільцю - радисту дальньої бомбардирувальної авіації. Вони зберігаються у родині солдата. 


На учнів 8а класу СЗШ № 18 та 5а класу СЗШ № 22 чекала пішохідна екскурсія "Дніпродзержинськ в роки окупації". Заступник директора ЦБС Дорофеєва Т. В. провела учнів по старій частині міста. 


Міський парк, проспект Пеліна та прилеглі вулиці були свідками страшних та героїчних подій минулих часів. Закінчилися екскурсії біля пам'ятника Прометея, де діти поклали квіти у пам'ять про всіх полеглих. 


Подвиг і пам’ять: до 70-ї річниці вигнання нацистських окупантів з України.


Бібліотекарі філіалу №2 підготували свято: літературно – музична композиція "Подвиг і пам’ять”, присвячена 70річниці вигнання нацистських окупантів з України та річниці визволення міста. Учні 9 класів СШ № 20 та 10 класу СШ №37, які завітали в цей день до бібліотеки, зустрілися з живою історією – ветераном, підпільницею – Волковою Наталією Федорівною. Розповідь цієї чудової, усміхненої жінки, якій в наступному році виповниться 90 років, про мужність підпільників Дніпродзержинська в страшні роки фашистської окупації, нікого не залишила байдужим.



Чудові враження, тепла атмосфера та яскраві квіти, подаровані молоддю, нагадуватимуть ветерану про цю зустріч вдячних сьогоднішніх юнаків з юнаками воєнних років.



В пам’яті всіх присутніх надовго залишаться чудові музичні виступи вихованців ДМШ №3, а саме скрипалів, бандуристів, поетичні виступи учнів СЗШ №19: Доброславської Марії, Базарової Світлани, Фомічової Анастасії та чудове виконання пісні «Україна» у виконанні Мілащенко Марини та Василенко Юлії. Всіх присутніх розчулили вірші про війну у виконанні учнів 4 класу СЗШ №20.




Чудовою прикрасою бібліотеки в цей день стали художні роботи вихованців художнього відділення ДМШ №3 на воєнну тематику. Зав. бібліотекою – філіалом №2 Стовба Н. А. розповіла всім гостям бібліотеки про визволення нашого міста та України від фашистських загарбників. До уваги всіх присутніх була представлена книжкова виставка «Дорогами війни», підготовлена бібліотекарем Н.І. Фещенко.




Сьогодні, як ніколи, важливі такі зустрічі людей різних поколінь, які надихають на патріотизм, на бажання захистити мир і спокій, на розуміння цінностей крихкого людського життя та свободи і незалежності рідної країни.