середа, 28 лютого 2018 р.

В бібліотеці грають в соціальний симулятор "Світ громад".

У юнацькому відділі Центральної міської бібліотеки всі бажаючі можуть
пограти у "Світ громад". Гра" Світ громад" – це перша українська настільна кооперативна стратегія у жанрі соціального симулятора. Це означає, що ігрові події максимально наближені до реального життя і перемогти у грі можна тільки усім гравцям разом.
В першу чергу Гра задумана і розроблена як інструмент навчання (в тому числі і самонавчання) для людей, яким не байдужий розвиток своїх громад.

 
Гра прекрасно підходить для:

    – моделювання сценаріїв розвитку громади ;
    – включення різних верств населення до роботи над спільними цілями громади ;
    – навчання інструментам розвитку громади ;
    – виховання в молоді (і не тільки) громадянської свідомості та відповідальності;
    – розвиток фінансової, бюджетної та податковової культури;
    – інтеграції маргінальних груп населення в життя громади;
    – виявлення та подолання конфліктів у громаді;
    – виявлення та розвитку лідерських якостей серед гравців;
    – просто якісного та цікавого проведення вільного часу.

Гра в першу чергу  корисна для:

    – працівників та волонтерів громадських організацій;
    – учасників проектів розвитку громад;
    – груп стратегічного планування розвитку громад;
    – підприємців;
    – активних громадян;
    – учнівської молоді.

Гра розвиває незалежно від географії, віку, гендеру, освіти, професійної зайнятості навички, які необхідні будь-якому громадянину у XXI столітті.

Проект "Книга - це минуле, сучасне та майбутнє"

Ідея проекту належить зав.бібліотекою-філ.9 Голіковій Людмилі Григорівні та керівнику гуртка «Цифрова фотографія» Станції юних техніків Святощук Оксані Миколаївні.
Мета проекту – заохочення дітей, молоді, які добре знаються на сучасних інформаційних технологіях до книги та читання.
Вихованці гуртка «Цифрова фотографія» в приміщенні бібліотеки провели фотосесію. Їх найкращі фотороботи будуть направлені в Дніпропетровський обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді для участі в обласному конкурсі юних фотоаматорів «Моя Україно!», де найкращі роботи візьмуть участь у Всеукраїнському конкурсі. 
                                       

                                                               
                                                               

                                                     




































вівторок, 27 лютого 2018 р.

«Знай цей світ, люби цей світ!»:до 80 - річчя Анатолія Давидова.

Письменник Анатолій Давидов учив дітей жити в храмі Природи, бути в рідному краю не байдужим чужинцем, а люблячим сином чи донькою, дбати про квітку і листочок, про птахів і звірят, озера і річки, ліси й гаї, кожну стежинку і кущ калини – все чим багата Україна. «Знай цей світ, люби цей світ!» - такою молитвою-настановою Анатолій Давидов запрошував своїх читачів у храм Природи.


На уроці читання бібліотекар філії №4 Карпанова Світлана Олексіївна познайомила учнів 4 класу ЗСШ №18 з чудовим оповіданням автора «Черепаха». Голосне читання твору вона доповнила цікавими відомостями про черепах з дитячих енциклопедій. Діти розказали що вони знають про черепах та про своїх домашніх улюбленців.


Твори Анатолія Давидова приваблюють глибоким знанням природи, любов’ю до неї, а також розумінням внутрішнього світу дітей. Письменник прагне прищепити їм бажання вивчати світ рослин і тварин,берегти його. Він пише і про людські стосунки, про дитячі пригоди, вчить шанувати сучасне і минуле.


понеділок, 26 лютого 2018 р.

В бібліотеці відкрилась "Школа публічного виступу".


В юнацькому відділі міської  бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка пройшло перше заняття школи публічного виступу. Безкоштовний курс для городян в форматі 17 років плюс ... 


Керівник школи Юрій Зайцев.


На першому занятті відпрацювали такі навички:
- перший контакт з аудиторією.
- вміння робити смислові паузи і регулювати швидкість своїй промові
- як боротися зі словами паразитами
- вміння робити доречні компліменти співрозмовнику і аудиторії. А так же з'ясували, що таке комплімент і з чим його їдять.


Нагадуємо учасникам завдання для самостійної практики на тиждень:
- відпрацьовуємо паузи в промові 1-2 рази на день по хвилині. При цьому не забуваємо попередити оточуючих, що ця вправа не надовго і все в порядку.
- робимо не менш трьох щирих компліментів в день. Важко в навчанні - легко в виступі.
- вчимося бачити співрозмовника і відчувати його настрій. 
Далі буде …

неділя, 25 лютого 2018 р.

Чтение детективов помогает в борьбе с депрессией.

Исследование показало, что чтение детективов может облегчить симптомы депрессии. Речь идёт о так называемой библиотерапии, которая рождает поведенческие изменения за счёт эмоциональной реакции на прочитанное.


Большинство любителей книг должны согласиться с утверждением о том, что пара часов чтения какого-нибудь увлекательного детектива или юмористического произведения великолепно поднимают настроение. И вот теперь исследование показало, что некоторые виды литературы должны использоваться в качестве средства лечения депрессии. Хотя книга ни в коем мере не может считаться полноценным лекарством, в некоторых случаях привычка к чтению несколько снижает зависимость от антидепрессантов. Наблюдения показали, что те жертвы депрессии, которым советовали больше читать, продемонстрировали улучшения в показателях настроения и психологического самочувствия. Тем самым эффект так называемой библиотерапии был подтвержден.

В сентябре прошлого года психологи из Университета Турина в Италии провели метаанализ 10 исследований эффективности библиотерапии. По меньшей мере, в 6 исследованиях отмечались значительные улучшения в состоянии здоровья жертв депрессий в период до трех лет после участия в специфическом курсе лечения с помощью чтения. Библиотерапия была эффективной в деле снижения депрессивных симптомов в долгосрочной перспективе. Это очень ценная информация, поскольку чтение книг в отличии от приема антидепрессантов не сопровождается никакими побочными эффектами.

Но естественно, что речь может идти только о правильной литературе. Существует масса достаточно мрачных по содержанию и безысходных книг, после знакомства с которыми состояние здоровья жертвы депрессии станет ещё более прискорбным. Для повышения настроения рекомендуется читать приключенческие романы, детективы, юмористические произведения, а также сказки, поскольку именно такое чтиво не только удерживает внимание человека, но и заметно повышает его настроение. 
https://www.medikforum.ru/news/wellness/psychology/67237-chtenie-detektivov-pomogaet-v-borbe-s-depressiey.html

субота, 24 лютого 2018 р.

Разом читаємо якісну дитячу поезію.

Більшість школярів вважає читання поезії нецікавим і непотрібним заняттям. Відвертіші зізнаються ,що віршів не розуміють і не сприймають. Можливо,справді, вірші творяться лише для вибраних,а для більшості їхній сенс занадто недосяжний.Зовсім ні.Справа в тому,що ,як і будь-яка людська діяльність ,читання потребує навичок.
Тетяна Андріївна,завідувач філією №4, запропонувала дітям (учням 4а 4б кл НВК№13)театралізовані читання віршів Аліни Артюх "Поезії Рудої Киці". 
Вона розповіла,що ,як правило, поети - мрійники . Вони, як і діти , люблять гратися. Ось і бешкетна фантазія Рудої Киці,з якою асоціює себе поетеса,запросила у книгу киць і котів, поважну сімейну пару слонів ,романтичного цвіркуна,барана-мандрівника. Разом з авторкою вчилися розуміти гумор та іронію , образно мислити,фантазувати. Пізнавати у чотирилапих таких героїв,яких діти собі уявляють:навіть двоногих. 
Веселі персонажі поезій вчать мріяти , а також , як слід втілювати мрії у життя. Виявилось , що не всі діти здатні уявити собі такі дії-події. Для багатьох не зрозуміло , як це можна побачити у звичному іскру незвичного.
Збіка Аліни Артюх як якісна дитяча поезія розвиває добрий смак і дарує сонячний настрій.

пʼятниця, 23 лютого 2018 р.

Книжковий кіт у мішку.

Засідання у клубі «Позитив+» в філії №4 розпочалося з диктанту. Його учасниці вирішили перевірити власні знання української мови. Це було несподівано і цікаво. Текст був великий і складний. До фінішу дійшли не всі, адже серед учасниць клубу є ті, хто мову не вивчав зовсім. Але переважна більшість написали диктант пристойно. Під час перевірки виникло чимало суперечок стосовно пунктуації. Загалом всі отримали задоволення і певний досвід.
Далі  на учасниць чекали літературні передбачення «Хочеш жити цікаво –читай». Бібліотекар розповіла про  літературні цікавинки від українських видавців .
У лютому бібліотека  отримала кілька новинок. На них вже з нетерпінням чекали спраглі до новинок книголюби. А ще бібліотекар запропонувала «Книжкового кота в мішку». 



Це такі книжкові піжмурки, коли книжку читач не бачить, а обирає її за номером на мішку, в який її сховали. Відмовилися вибрати книгу в такий спосіб лише три учасниці. А більшість охоче ризикнула . На наступній зустрічі дізнаємося про перші враження від прочитаного. Адже головною умовою була мова книги.
Щоб правильно розмовляти українською, недостатньо просто народитись українцем. Адже мова, як живий організм, має здатність змінюватись та піддаватись впливу інших мов. Тож розмовляти грамотно та розширити свій словниковий запас можна, читаючи книжки різноманітних жанрів, як вітчизняних авторів, так і переклади на українську кращих творів світової літератури.

четвер, 22 лютого 2018 р.

«О, слово рідне! Мудре і прадавнє, Ти виросло з могутньої землі!»




Пізнавальну та водночас розважальну лінгвістичну гру «О, слово рідне! Мудре і прадавнє, Ти виросло з могутньої землі!» підготували та провели працівники бібліотеки-філіалу № 5 для учнів 4 – г класу СЗШ № 30.


Сьогодні на Землі налічується близько 6 тисяч мов – унікальних і різноманітних. Майже половина з них находиться на межі зникнення. Для збереження мовного та культурного багатства та з метою збереження мов від вимирання ХХХ сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО проголосила про Міжнародний день рідної мови, який з 2000 року відзначається 21 лютого.

Невеликий екскурс в історію виникнення цього свята передував початку гри.



А далі її маленькі гравці намагалися дати відповіді на такі питання: "Що ж таке рідна мова?", "Чи для кожного рідна мова однакова?", "Що потрібно робити, щоб рідна мова була чистою, красивою, культурною?".



Зрозуміти, наскільки добре для свого віку діти знають рідну мову, допомогли різноманітні конкурси, якими бібліотекарі розважали малечу.
Школярі вставляли у вірші необхідні слова за змістом, а не за римою, 


брали участь в конкурсі на кращого скоромовця, 



складали українські прислів'я та приказки з окремих слів, які їм були надані 



та разом з викладачем розповідали усмішки, байки та анекдоти. 

середа, 21 лютого 2018 р.

Бібліотечні заходи до Міжнародного дня рідної мови.

«Скільки ти знаєш мов, стільки разів ти людина», – говорить народна мудрість. Та багатство, втілене в скарбниці інших мов, залишиться для людини недосяжним, якщо вона не оволоділа рідною мовою, не відчула її краси. Мова – духовне багатство народу. Ми часто чуємо ці слова, але не завжди задумуємось над їхньою глибиною. Адже мова – це історія життя наших далеких предків, це наш родовід.
Напередодні свята Міжнародного дня рідної мови  працівники бібліотеки філії 7 провели мовний турнір з учнями 9 класу СШ № 21.


На учасників чекали досить складні випробування: дати якнайбільше правильних відповідей у конкурсі  «Мовний калейдоскоп», поставити влучне запитання своїм суперникам, конкурс «Юний художник» ( пояснити прислів’я в малюнку  ),


 а  ще треба було виявити свої  здібності, виконавши вправи ключі, розгадувати анаграми.

Заінтригували питання «Чорної скриньки».


проходив  напружено і зосереджено,  всі учасники прагнули перемоги. Та, як завжди,  перемогла дружба.
До Міжнародного дня рідної мови в читальному залі Центральної міської бібліотеки ім. Т.Г.Шевченка була проведена літературна година "Рідна мова - то доля народу", в якій прийняли участь учні КЦППРК № 15.




На абонементі пройшла презентація проекту "101 точка читання": популяризація української та всесвітньої літератури.





В юнацькому відділі  бібліотекарі підготували "Пізнавальну мозаїку" для студентів КЦППРК № 15 


та "Український гравікон" для  учнів СЗШ №37.


Свято рідної мови вдалося.



До міжнародного дня рідної мови у бібліотеці - філії№9  пройшов мовознавчий
турнір"Наша мова калинова".У ньому змагалися учні  6-а класу академічного  ліцею№15.


У першому конкурсі "Загадки про мову" переміг Юрченко Георгій.


У конкурсі словоутворення весело складали слова, а у конкурсі " Доміно" 
діти продовжували крилаті вислови.