"...Так ось вона Січ! Ось те гніздо,
звідки вилітають усі ті горді й міцні, як леви!
Ось звідки розливається воля і козацтво на всю Україну!..."
М. Гоголь. Уривок з повісті "Тарас Бульба"
14
жовтня 2014р. до Дня українського козацтва та до Дня захисника Вітчизни в бібліотеці – філії № 5 відбулась віртуальна
мандрівка сторінками історії «Козацькі вожді України». Вона перенесла
слухачів — учнів 7 – 9 класів дитячого
профілактичного санаторію в козацьку добу. Мандрівку очолювала завідуюча
бібліотекою - філією Юлія Задорожня.
Перша письмова згадка про українських козаків датується 1489-1492 роками, тобто 520 років тому на українській історичній арені з'явилось таке феноменальне явище, як козацтво. Протягом кількох століть воно відігравало провідну роль в житті українського народу і визначало сенсом свого існування прагнення свободи та незалежності для своєї Батьківщини.
Історичні передумови та причини виникнення козацтва , військове мистецтво козацького війська, національно-визвольні козацькі війни, козацькі клейноди, кошові, отамани та гетьмани, роль церкви в житті козацтва — інформацію про все це можна було знайти на сторінках видань, представлених на книжковій виставці «Ми — нащадки козацького роду».
Лук’янчук Влад та Григор’єв Руслан, учні 7-го класу, розповіли про Богдана-Зіновія Хмельницького як засновника Української гетьманської держави і безперечно одну з найяскравіших постатей в історії українського реєстрового козацтва. Йшлося також про гетьмана Івана Мазепу, який поклав своє життя на вівтар служіння Україні, який і досі залишається однією з найсуперечливіших постатей нашої історії. Дмитро Байда-Вишневецький, Іван Виговський, Петро Сагайдачний, Петро Дорошенко, Пилип Орлик, Кирило Розумовський, Павло Скоропадський та інші козацькі ватажки — люди, які були не тільки талановитими військовими діячами, але й творцями козацького лицарського Ордену, взірцем самовідданості і мужності.
Разом ми переглянули фрагменти фільму «Історія українського козацтва», «Тарас Бульба» та відео презентацію «Богдан Хмельницький».
Дмитро праворуч |
Захід продовжився народознавчим екскурсом "Моя хата небом крита, землею підбита, вітром загороджена", який відбувся в куточку українознавства санаторію. Діти ознайомились з особливостями козацького житла — зимівником, що являв собою запорізький хутір. Він складався з двох або трьох хат для проживання людей та господарських будівель.
Юлія Вікторівна продемонструвала предмети побуту українських козаків. Прототипи сучасного термосу, праски, міксера спонукали слухачів проводити цікаві паралелі між давниною і сьогоденням.
Захід допоміг
дітям відчути своє коріння,поринути в історію та побут козацьких часів.
Немає коментарів:
Дописати коментар