Про бібліотеку

«ВСЕ, ЩО ТОБІ ТРЕБА ЗНАТИ-
ЦЕ ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ НАЙБЛИЖЧА БІБЛІОТЕКА»
                                                                                          ( Альберт Енштейн)

Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка –  є головним ідеологом бібліотечної політики в місті, ініціатором найважливіших і найцікавіших соціальних і культурно-просвітницьких акцій, має свою місію, стратегію та філософію розвитку.
Наша  бібліотека- це не лише зібрання текстів та документів. Вона поступово стає місцем, де можна поспілкуватися з друзями, провести ділову зустріч, взяти участь в культурно- мистецьких заходах і провести своє дозвілля змістовно
Але так було не завжди.

ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Наша  бібліотека відкрита у далекому 1934 році.  У день  відкриття в її фондах налічувалося 20000 книг і 63 найменування газет і журналів. У  перший рік бібліотеку відвідувало 13 000 читачів, яких обслуговувало 4 бібліотекаря. У важкі 30 - е роки бібліотека стає центром культури і освіти міста, у  1939 році  - бібліотеці присвоєно ім'я великого українського поета Т.Г. Шевченка, а  під час окупації міста німецькими загарбниками 1941-1943 р. бібліотека продовжувала обслуговувати своїх читачів.
Збереглися цікаві відомості про той час.
№148 (198) «Кам'янські вісті» від 15 грудня 1942 р.
За розпорядженням пана Штадткомісара після уважної перевірки книжного фонду розпочала свою роботу народна бібліотека нашого міста, що знаходиться по вулиці Генерала Штейнера, буд. 46. Бібліотека має понад 5 тисяч примірників художньої літератури українською та російською мовами, а також велику кількість наукової й технічної літератури. З метою поповнення бібліотеки і збереження книжок від псування вводиться обов‘язковий грошовий вклад та платність користування бібліотекою.
№75 (279) «Кам'янські вісті» від 1 липня 1943 р.
З ранку й до вечора до міської бібліотеки приходять відвідувачі. Це чоловіки й жінки, старі й молоді, робітники і службовці, що звертаються до бібліотекара з проханням дати їм для читання художню або технічну літературу. Кам'янська міська бібліотека почала працювати недавно. Минуло лише півроку, як закінчене її укомплектування та перевірка книжок. Укомплектована вона з усіх книжкових решток, що уціліли під час військових подій в місті. Все непотрібне, наносне, жидо-більшовицьке з бібліотеки викинуто. Вільне місце на полицях зайняли класики української, російської, західно-європейської літератури.
Передусім тут є твори Т. Г. Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Марка Вовчка, Тесленка й інші. Із західно-європейської літератури твори Гете, Мопассана, Бальзака, О'Генрі, Свіфта тощо. На сьогодні в бібліотеці нараховується понад 5.000 книжок однієї художньої літератури та велика кількість технічної. Користуються послугами бібліотеки поки що біля 300 чоловік. Але кількість читачів щодня зростає.
        25 жовтня 1943 року   - м. Дніпродзержинськ був визволений від фашистських загарбників. Завідуюча  бібліотеки  Кірдан К.І.   із співпрацівниками бібліотеки зібрала по крупицях книжний фонд та зробила його доступним для читачів.
       У 1946 році бібліотеку очолила   Парасотка Поліна Опанасівна, яка керувала бібліотекою  22 роки.
      У 1952 році       бібліотека переїхала на  нове місце по вул. Сировця, 14 (де знаходиться і зараз за адресою пр-кт Тараса Шевченка,14)
       У 1953 році       за ініціативою активістів бібліотеки Володимира Сіренка, Леоніда  Стоянова був організований літературний гурток який переріс у міське літературне об’єднання.
У 1979 році створюється Централізована бібліотечна система бібліотек Міністерства культури. Бібліотека ім. Т.Г. Шевченка отримує статус центральної і стає організаційним і методичним центром для бібліотек всіх систем і відомств міста
Участь у міжнародному Мега- проекті «Пушкінська бібліотека» надало можливості оновити бібліотечний фонд близько 3000 тисяч примірників  кращої світової літератури.
На початку 2000 років бібліотека ім. Т.Г.Шевченка працювала у традиційному режимі, хоча її працівники давно відчували необхідність змін.             
Тому перемога  в конкурсі проектів «Інтернет в публічних бібліотеках», оголошеного Посольством США, була останньою можливістю стати бібліотекою сучасного типу. І цього шансу бібліотекарі  не проґавили.
 Це був лише початок
        У 2002 році створений Інтернет-центр представляв собою лише 6 робочих сучасних комп’ютерів, принтер, сканер і дуже слабенький, але безкоштовний інтернет.
2010 рік - перемога у конкурсі проектів посольства США «Дружній інтернет для літніх» додала сучасного обладнання: ноутбук, цифровий фотоапарат, екран, проектор.
У 2011 році бібліотека здобула перемогу  у конкурсі проектів програми «Бібліоміст»,  завдяки чого відбулося повне перезавантаження Інтернет-центру  та додатково відкрилося  ще 5  Інтернет-центрів.
Зараз бібліотека має 23 сучасних комп’ютери, розташованих у читальній залі, відділі абонементу, юнацькому відділ, секторі краєзнавства тощо, маємо безкоштовний доступ до інтернет, WI-FI.
За підсумками реалізації проекту «Бібліотека об'єднує громаду» у 2012 р. Українська бібліотечна асоціація визнала Центральну міську бібліотеку ім.Т.Г.Шевченка  «Бібліотекою року 2012»;
Центральна міська бібліотека ім. Т.Г.Шевченка є двічі лауреатом премії Кам’янської міської ради в галузі культури
У 2016 році бібліотека набула юридичного статусу. У зв’язку з перейменуванням міста у Кам’янське отримала нову офіційну назву Комунальний заклад «Централізована бібліотечна система м. Кам’янського» Кам’янської міської ради.
Протягом останніх років відбувається  активне  позиціювання бібліотек  в соцмережах, створений сайт, блог «Бібліопазли», намагалися ширше  представляти  діяльність  бібліотеки  в друкованих  та Інтернет - ЗМІ.
            Соціальні медіа-сучасний інструмент просування бібліотеки, книги та читання у веб-середовищі. Для бібліотеки соціальні медіа є ефективним способом формування її позитивного іміджу та налагодження комунікацій з користувачами. Це хороший спосіб для просування книги та ресурсів бібліотеки у віртуальному середовищі.

БІБЛІОТЕКА: СОЦІОКУЛЬТУРНИЙ ФЕНОМЕН
Бібліотека поступово трансформується в навчальний та презентаційний простір для багатьох митців. Зараз бібліотека надає можливість художникам, письменникам, фотографам, вишивальницям та багатьом іншим майстрам використовувати її як презентаційний  майданчик.
Км’янчани і гості нашого міста  все частіше відвідують бібліотеки,  бо тут безкоштовний інтернет,WI-FI, швидкі комп’ютери, багато нових книг, а також тому, що тут камфортно  і затишно.
Бібліотечні працівники для відвідувачів придумують і організовують зустрічі з письменниками, виставки літератури на злободенні теми. Зазвичай в них відображаються події, сучасниками яких є всі ми. Часто соціальна, економічна чи патріотична тематики є дуже затребуваними серед людей, що приходять до нас.
Безперечно, хорошою тенденцією є те, що зараз все більше людей приходять в бібліотеку. В тому числі багато з них щоб займатися самоосвітою. Тому саме для них безкоштовні послуги психолога, юриста, велика кількість різноманітних тренінгів, семінарів, курсів, вебінарів тощо. Так, деякі користувачі поєднують читання традиційної літератури з інтернетом, щоб вивчити польську та французьку мови. Заочно навчатися в університеті та проходити онлайн курси, що пропонують різні навчальні платформи.
У бібліотеці  працює 12 клубів за інтересами. Деякі існують  багато років: літературний клуб  «Віварт», Краєзнавче товариство «Кам’янське - Дніпродзержинськ, «Клуб інтелектуального кіно», тінейджерський клуб «Вибір» тощо.

БІБЛІОТЕКА ЗГУРТОВУЄ  ГРОМАДУ
Ми працюємо для громади. Саме тому наші працівники докладають великих зусиль, щоб в людей різних поколінь бібліотека асоціювалася з прогресом – інтелектуальним,  культурним та технічним
Сучасна бібліотека в умовах технологічного прогресу та інноваційних технологій змушена доводити свою потрібність та життєздатність. У період трансформації, пошуку та формування нового іміджу перед нею стоять складні завдання. З одного боку, бібліотека як соціокультурний інститут, що сприяє формуванню духовних та моральних цінностей у суспільстві, а також відображає його багатовікову інтелектуальну традицію, має зберегти за собою цю функцію, з іншого – в  інформаційному суспільстві, що швидко змінюється, в конкуренції з Інтернетом, бібліотеці необхідно розширювати свої функції і в багатьох випадках позиціонувати себе не тільки як заклад культури, а й як майданчик для розв’язання інших гуманітарних проблем.
Бібліотека напружено працює над актуалізацією бібліотечних фондів, розставлені правильні пріоритети у розташуванні фонду, списаний непридатний фізично-зношений та застарілий за змістом фондовий баласт, наведений порядок у книгосховищах, активізувалася робота з читачами особливої турботи, вдалося зрушити з мертвої точки процес популяризації вітчизняної літератури.
Відбувається  активне  позиціювання бібліотек  в соцмережах, широко представлена  діяльність  бібліотек  в друкованих  та Інтернет - ЗМІ,  значно збільшилась кількість соціокультурних заходів, підвищилась їхня якість, вони стали більше  відповідати потребам відвідувачів.
         Бібліотека все більше стає вільним простором для громадських організацій для ділових зустрічей,  проведення тренінгів і семінарів, місцем для гри у шахі  та інтелектуальні ігри. Тут можна послухати наживо якісну музику, поезію, переглянути ліцензійне кіно, відвідати творчу виставку, або самому представити свою творчість.

БІБЛІОТЕЧНІ СЕРВІСИ ТА ПОСЛУГИ

   Електроннй каталог
   Безкоштовний Інтернет,WI-FI
  Бібліоковоркінг
         Креативні виставки
         Допомога у  виконанні домашнього завдання                
          Авторські пішохідні екскурсії
    Доставка книжок до дому
        Цікаві книжки, свіжа преса            
    Арт-галерея
    Корисні тренінги, семінари, школи, культурно-просвітницькі акції
    Перегляд кінострічок
    Інтелектуальні ігри
    Бібліоняня
  
МИСТЕЦТВО У БІБЛІОТЕЦІ
Кам’янське має давні культурні традиції, гідне покоління митців, яке знає чим вразити публіку. Саме тому мешканці і гості нашого міста періодично збираються бібліотеці, щоб у дружньому колі творчих особистостей  та оточенні книг представити однодумцям свої напрацювання. Атмосфера книги, поезії та музики спонукає їх до подальших творчих звершень, а бібліотека завжди готова прийняти в своїх стінах цікавих людей, що прагнуть самореалізації
У бібліотеці відкрита власна арт-галерея з постійною експозицією місцевого художника Євгена Лебедєва, багато років функціонує дуже цікавий мистецький лекторій «Світова художня культура», майже п’ять років існує при бібліотеці фольклорний гурт «Калина», який у 2017 року став лауреатом Всеукраїнського фестивалю народної творчості «Червона Калина»(м. Кривій Ріг)
Крім видатних кам’янських літераторів Сергія Злючого, Марії Дружко на зустрічі приїжджають гості з інших міст-Львова, Херсона, Тернопіля, Вінніці, Дніпра. Постійні гості брати Капранови, Ганна Осадко, Павло Вольвач,  Галина Крук тощо.
У 2017 році бібліотека разом з членом Національної Спілки письменників України Сергієм Злючим започаткувала  фестиваль сучасної української поезії «Материк». На три дні наше місто стало центром сучасної української поезії. На перший  «Материк» з'їхалися поети Уляна Галич з Тернополя, вінницький поет і художник Сергій Татчин, поетеса з Дніпра  Анастасія Теплякова, тернопільська поетеса і художниця Ганна Осадко. Наше місто представляли поети і письменники: Сергій Злючий, Марія Дружко і Михайло Яровий.
Для прийдешніх поколінь миттєвості всіх тусовок старанно карбують фотолітописці Віктор Куленко, Сергій Могила та Валентин Фіголь. Засновником мистецького об’єднання «Кам’янська фотографічна ініціатива»  та незмінним ведучим всіх її заходів є фотограф, член Національної спілки фотохудожників України Андрій Заїка.
Найстарішій літературно-мистецький клуб  для обдарованої молоді «ВІВАРТ», створений в червні 2005 року під керівництвом члена національної спілки письменників України Марією Дружко за ці роки видав три числа літературного альманаху «Віварт», започаткував літературний конкурс «Віварт», який у 2017 року набув статусу обласного, виховав двох членів Національної спілки письменників України.
      ТОМУ ХТО ХОЧЕ, МРІЄ БІБЛІОТЕКА ДОПОМОЖЕ:
   Знайти однодумців
           Реалізуватися як творча особистість
Навчитися новому
Отримати PR-підтримку
Презентувати свій талант
Реалізувати власну ідею(проект)

    БІБЛІО- IT

2016-2017 роки стали надзвичайно сприятливими для нашої бібліотеки. Завдяки участі у грантових програмах лише у 2016-2017 рр бібліотека інвестувала  в економіку міста понад  1 000 000  грн.
Саме тоді наша бібліотека отримала чимале фінансування на закупку нового комп’ютерного обладнання і вийшла на якісно новий рівень роботи: у нашій бібліотеці розпочалася робота над електронним каталогом та  корпоративний електронним каталогом «Дніпропетровщина»
Темами внутрішніх навчальних тренінгів для бібліотекарів є копірайтинг, основи комп’ютерної грамотності, спеціалізовані бібліотечні програми.
Ми постійно працюємо над вдосконаленням послуг, які надаємо. Додатково працюємо над новими, ще вигіднішими та актуальними пропозиціями для наших користувачів, щоб зробити їхні враження від роботи в сучасній бібліотеці незабутніми.

ІННОВАЦІЇ І ПРОЕКТНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Наразі бібліотека - це чудовий майданчик для величезної кількості стартапів, правильно реалізувавши які, можна перетворити бібліотеку на місце постійної  «тусовки» гостей і мешканців нашого міста.
Тому у бібліотеці була введена посада заступника директора з реклами та маркетингу, завданням якого було створення нових послуг в IT- площині, розробка нових маркетингових рішень, реклама та популяризація бібліотеки, а також створення її якісно нового іміджу.
Найбільш перспективним напрямком роботи  бібліотеки є проектна діяльність.
З поміж 400 претендентів на участь у Всеукраїнському проекті «Сучасний бібліотекар» два бібліотекаря нашої бібліотеки стали його фіналістами. Учасники конкурсу пройшли курси навчання в 4-х основних сферах, пріоритетних для сучасних бібліотекарів, розробка веб-додатків, візуалізація даних, системне застосування та управління віртуальними спільнотами.
Після завершення  двотижневої навчальної конференції в Києві у  всіх учасників з’явилось однакове бажання працювати по-новому і сміливо втілювати в практику новаторські ідеї.
В грудні 2014 року бібліотека перемогла в проекті на створення регіонального PR-офісу сучасних бібліотек і стала одним з 26 учасників. Відбір проходив між 95-а претендентами з усієї України.
Дводенний тренінг по налагодженню зав’язків з громадськістю відбувся в Києві за сприяння програми «Бібліоміст», тренерами були висококласні журналісти –піарщики з телеканалу «Інтер» та друкованих ЗМІ.

Завдяки участі у грантових програмах лише у 2016-2017 рр бібліотека інвестувала  в економіку міста понад 1 000 000  грн.   та реалізувала проекти:
Ø  «Бібліоковоркінг»  за фінансуванням німецької федеральної компанії GIZ ;
Ø   «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки європейського союзу;
Ø  «Інформаційно-ресурсний центр для внутрішньо-переміщених осіб та приймаючої громади» за фінансуванням  ООН;
Ø  Всеукраїнський освітній IT проект technology nation - безкоштовний курс з основ програмування за підтримки фонду brainbasket
Ø  «Міняю бібліотекаря»- проект підтриманий платформою національних обмінів(Львів)
Ø  Розроблено 40 авторських бібліотечних проектів і програм
ü  Розпочата робота над електронним каталогом, який зараз має 1600 записів.
ü  Разом з громадськими організаціями «Сила громади» та «Івент -простір» реалізовані проекти «Конкурс на кращий арт-об’єкт м. Кам’янського» і «Невідоме Кам’янське»
ü  Бібліотека ім.Т.Г.Шевченка взяла участь у Всеукраїнському конкурсі соціальних проектів Social Project Awards(Одесса). Проект «500 квадратних метрів нового життя» увійшов  у фінал.
ü  Впроваджені новітні бібліотечні практики з використанням елементів гри: Кеш-флоу, «Країна гідності», «Світ громад».

БІБЛІОТЕЧНИЙ НЕФОРМАТ. Несподівані рішення і знахідки, зовсім не властиві бібліотеці форми роботи, незвична тематика публічних заходів.
Коворкінг-центр – принципово нова модель роботи бібліотеки з відвідувачами та організацією внутрішнього простору закладу. Також це майданчик для спілкування і реалізації власних творчих проектів – майстер-класів, презентацій, виставок тощо. За підтримки німецького уряду коворкінг-центри облаштовані необхідними меблями, комп’ютерною, офісною та аудіотехнікою. Крім того, в рамках проекту за підтримки компанії GIZ було проведено низку заходів для городян і внутрішньо переміщених осіб: тренінги з працевлаштування та відкриття власної справи, заняття для дітей «Бібліознайки», табір денного перебування дітей під час зимових канікул.
У 2017  році  відбулося офіційне відкриття двох безкоштовних коворкінг-центрів для переселенців зі східних областей – на базі Центральної міської бібліотеки та бібліотечної філії №9, яка знаходиться поряд із модульним містечком.

МІНЯЮ БІБЛІОТЕКАРЯ
Вже втретє наші бібліотекарі беруть участь в проекті з обміну досвідом "Міняю бібліотекаря", попередні були зі Львовом та Івано – Франківськом, пізніше мінялися  бібліотекарі Запоріжжя і Кам'янського.
Родзинкою цього проекту став скап - зв’язок "Запоріжжя - Кам'янське" та сеанс одночасної гри "Країна гідності", що відбувся у бібліотеках за участі міського голови м. Кам’янське  Андрія Білоусова, депутатів Кам’янської міської ради, громадських діячів.
Спілкування та обмін досвідом з колегами є надзвичайно важливою складовою професійного зростання бібліотекаря.

БІБЛІОТЕЧНИЙ ТАБІР ДЕННОГО ПЕРЕБУВАННЯ працював під час літніх та зимових канікул для дітей, які не мали можливості виїхати за межі міста
Кожна так звана зміна денного табору продовжувалася 10 днів з 10 до 14.00 з перервою на чаювання, відпочинок, розваги. Зміни були тематичними:
ü  краєзнавчий
ü  інформаційний
ü  творчий
Одні подорожували містом, другі  опановували інформаційні програми Exsel, Power Point, Skape,  Кіностудия, треті  охоче брали участь у майстер-класах з елементами арт-терапії.

КРАЄЗНАВСТВО –КОНСПЕКТ ЕПОХИ
Краєзнавча діяльність - це та діяльність, яка надає нашій бібліотеці  місцевого колориту, регіональної специфіки, самобутності
24 грудня 2008 року розпочало свою роботу краєзнавче товариство «Кам’янське - Дніпродзержинск», головною метою якого є – дослідження та популяризація  маловідомих або зовсім невідомих сторінок історії нашого міста.
 Товариство об’єднує  понад 100 учасників. Краєзнавці ведуть   пошуково-дослідницьку, творчу, редакційно-видавничу, інформаційно-просвітницьку та пізнавальне-популяризаторську роботу. Вони активно працюють у топонімічній комісії Кам’янської  міської ради, координаційній раді з розвитку туризму, опікуються пам’ятниками,  військовими похованнями.
Якщо звернутися до статистики, то за цей час   проведено 118 засідань, в тому числі 24 виїзних, на яких були присутні понад 5000 тисяч слухачів, презентовано 14 книг, зроблено понад 70 доповідей і чисельну кількість повідомлень, реалізовані декілька краєзнавчих проектів «Кам’янське- місто яке варто відвідати», «То є Кам’янське», «Авторські пішохідні екскурсії», «Кам’янчани, які звеличили наше місто»
     Сьогодні міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка є незалежною від політичної кон’юнктури унікальною книгозбірнею, яка володіє потужним інформаційним потенціалом, доступним кожному мешканцю міста.
           Колектив має, свою філософію , місію,  чітку мету і завдання, свою персонал- стратегію. Чуйно слідкує за кон’юктурою, попитом, намагається дуже швидко на нього реагувати.

МИ ХОЧЕМО І МОЖЕМО, ПРАГНЕМО І ДОСЯГАЄМО.


Заступник директора КЗ ЦБС КМР
Кавалер Ордена княгині Ольги III ступеня                   Тетяна Герасюта