понеділок, 15 жовтня 2012 р.

Нобелівська премія з літератури 2012 р. вручена китайцеві Мо Яню.


 Володарем Нобелівської премії з літератури 2012 р. став китайський письменник Мо Янь. Мо Янь - почесний доктор філології Відкритого університету Гонконгу. Мо Янь - це псевдонім, у перекладі з китайської означає "мовчи". Справжнє ім'я письменника - Гуань Моє.
За межами Китаю новоявлений лауреат найбільш відомий як автор роману, за яким було знято фільм "Червоний гаолян". Твори Мо Яня перекладено більш ніж десятьма мовами, включаючи англійську, французьку, німецьку та норвезьку. Російською мовою Мо Янь поки перекладався лише уривками.
Зазначимо, що букмекери головними претендентами на премію називали саме його, а також японського автора Харукі Муракамі, якому вже кілька років поспіль пророкують перемогу в цій номінації.
Серед інших претендентів на премію називалися канадка Елліс Манро, угорський прозаїк Петер Надаш, сирійський поет Адоніс, голландець Сейс Нотебом, алжирська письменниця Асіа Джебар.
Нагадаємо, у 2011 р. премію з літератури отримав шведський поет Тумас Транстремер з формулюванням "За його короткі, напівпрозорі образи, які дають нам оновлений погляд на реальність". В усьому світі він розглядається як один з найвідоміших шведських поетів сучасності. Зазначимо, що Транстремер також був одним з улюблених авторів іншого лауреата Нобелівської премії з літератури - російського поета і публіциста Йосифа Бродського.
Вихідний список претендентів на "Нобелівку", що складається представниками академії на початку року, включав імена 350 поетів і письменників. Потім комісія скорочує цей список до 15-20 чоловік. У фінальний відбір виходять п'ять осіб, з яких протягом жовтня комітет відбирає одного лауреата. Однак остаточного висновку члени комісії доходять на голосуванні лише за півтори години до оприлюднення імені автора.
Додамо, що завтра, 12 жовтня, увага світової громадськості переміститься зі Стокгольма в Осло, з науки на політику: буде визначено лауреата премії за зміцнення миру. Нарешті, 15 жовтня у Стокгольмі буде вручена премія з економіки, наймолодша серед усіх: Держбанк Швеції заснував її тільки у 1968 р.
У 2012 р. розмір престижної премії складе 8 млн шведських крон, або приблизно 1,2 млн. доларів. За традицією, церемонія вручення премії проходить у день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня.


Немає коментарів:

Дописати коментар