Сторінки

пʼятниця, 3 липня 2015 р.

Професійний навчальний візит до бібліотек Закарпатської області.

22-26 червня заступник директора по роботі з дітьми Дорофеєва Т.В. здійснила навчальний візит  "Ознайомлення з досвідом реалізації проектів в бібліотеках Закарпаття."



Програма поїздки була дуже насичена,але організатори зустрічі - бібліотекарі Закарпатської ОУНБ ім.Ф.Потушняка були  привітними і гостинними і зробили все можливе, аби наша програма була виконана і ми плідно попрацювали.Наші колеги склали програму так, щоб бібліотекарі Дніпропетровської,Полтавської,Кіровоградської,Сумської, Черкаської та інших областей України не тільки познайомилися з досвідом роботи бібліотек Закарпаття, але й пізнали і полюбили цей сонячний край гостинних людей.За своїми кліматичними умовами Закарпаття нагадує Крим і Одесу, тому тут споконвіку вирощують виноград і роблять вино, в травні цвітуть сакури,в садках дозрівають персики, а квітів і південних рослин тут така велика кількість,що здається ніби ти попав у рай.Закарпатці дуже люблять свій край, тут мирно уживаються українці і угорці,румуни і росіяни.Мовна палітра тут така багата, що тут живуть справжні поліглоти, а ще існує своя особлива мова, яку розуміють лише місцеві жителі.
 Як вважають наші колеги з Закарпаття, людина може добре пізнати інший край лише тоді, коли скуштує традиційних народних страв.Кожного дня нас пригощали стравами  Закарпаття в гостинних етно-ресторанах і не залишилось жодного бібліотекаря, який не оцінив би  смачну кухню цих темпераментних, привітних,веселих людей.Наш дружний колектив гостей закохався в Закарпаття і запрошує відпочивати там всіх українців.
Наш перший робочий день розпочався з відвідин Закарпатської ОУНБ ім.Ф.Потушняка, яка в 2015 році святкує своє 70-річчя.



Головна бібліотека Закарпаття вразила стильним, сучасним дизайном і своїми родзинками."Руйнуємо стереотипи!"- під таким гаслом працюють креативні бібліотекарі книгозбірні і залучають до себе сучасну молодь.Рок-вечорниці "Майбутнє варто планувати"поєднали в собі розповідь про репродуктивне здоров'я жінки,засоби контрацепції у викладі лікаря-сексопатолога і грандіозну рок-вечірку."Закарпатські позералки" на День всіх закоханих зібрав під дахом бібліотеки молодь для знайомства в стилі "швидких побачень".Дівчата і хлопці знайомилися між собою, спілкувалися, пригощалися смаколиками і слухали модний гурт, що прикрасив цей вечір. Етномарафон до Дня вишиванки  зібрав всіх на дефіле в етнічному одязі."Круглий звук - не тиша в бібліотеці"- це вечірка, яка пройшла в бібліотеці за участю ді-джеїв, що користуються вініловими платівками. Книгозбірня надала ді-джеям вінілові платівки зі своїх фондів і сучасна молодь відкрила бібліотеку з іншого боку."Парад пародистів" зібрав 1 квітня під своїм дахом поетів з почуттям гумору, а проект"Бібліотечний інтернат для ромського населення", який тривав 2 роки допоміг дітям познайомитися з комп'ютерною грамотністю та іншими сучасними благами.Не здивуєш користувачів закладу йогою,су-джок терапією,ночами в бібліотеці та іншими атракціями.А ще в Закарпатській ОУНБ створена перша дейзі-бібліотека.Для людей з вадами зору бібліотекарі начитали книги Л.Костенко,А.Куркова,І.Роздобудько,П.Глазового,О.Дюма, І.Нечуя-Левицького).Інформаційно- ресурсний центр "Вікно в Америку"пропонує користувачам англомовні курси,дитячі клуби,перегляди фільмів,презентації книг,дні поезії,майстер-класи з танців.


Залишаємо прекрасну ужгородську книгозбірню і вирушаємо до ЦРБ м.Перечин, де ми ознайомилися з досвідом роботи по проекту "Сприяння реалізації прав сільського населення на доступ до публічної інформації",який реалізовано з "Центром громадських ініціатив"під керівництвом Вишняка Андрія Миколайовича.Його теза: "Не може позавчорашній бібліотекар у вчорашній бібліотеці надавати сучасні послуги в наш час".



          Сині гори кучеряві димка огорта,
          Між горами, як в колисці - Тур`я Ремета.

Словацькими піснями зустріли нас в бібліотеці-філії села Тур`я Ремета, де проживає словацька меншина у кількості 200 чоловік.Для них в селі і бібліотеці створені всі умови для вивчення мови і культури свого народу, вони об'єднані в товариство "Матіца словенська".



Сільський голова Михайло Біган - справжній краєзнавець-розповів нам про багату 560-річну історію свого села, в якому, до речі, вирощують жаб .Тур’ї Ремети чи не єдине село на Закарпатті, де в “великій пошані” знаходяться жаби. Тут їдять жаб вже два століття, а навчили жителів цьому французькі вояки, які після битви під Ватерлоо посилилися в селі. Слід зазначити, що годяться для споживання тільки окорочки бурих (трав’яних) жаб.Пригостили цим делікатесом, звичайно, і нас.
Завершився другий день нашого візиту в поєднання прекрасного з корисним, а саме - ознайомлення з досвідом співпраці бібліотеки-філії села Раково з туристично-відпочинковою базою "Воєводино". http://ua.voevodyno.com/
Бібліотекар провела екскурсію по перлині Закарпаття- парку Шенборна, який з'явився серед гір завдяки небайдужому і небідному меценату.Ліс,газони,екзотичні дерева, природне озеро, зручні котеджі подарують всім незабутній відпочинок серед карпатських гір.




 На третій день ми відвідали  село Нове Село,де проживає 63% угорців.Вразила нас бібліотекар  Мелінда Молнар,яка плідно та активно співпрацює з дошкільним закладом села,школою мистецтв,школою-інтернатом,школою,благодійним фондом "Подаруй надію",сільською громадою.Ця жінка створила при бібліотеці клуб молодих мам "Baba мама",ляльковий клуб,клуб хенд-мейд "Люби і роби добро".В її доробку "Вечорниці про політику",спортивний і сімейний фестивалі,День матері та дитини.Ця молода жінка - гарний приклад працездатності і комунікативності, бібліотека тут дійсно - центр громади.



На четвертий день ми ознайомилися з проектною діяльністю Виноградівської ЦРБ.Ця бібліотека вразила мене особисто високим професіоналізмом  директора Вашкеби Каталіни Гейзівни і всіх працівників,стильним бібліотечним простором, відповідністю вимогам часу.

Тут я зробила найбільше світлин, якими захотілось поділитися з колегами.Тут реалізовано проекти "Туристична Виноградівщина"(вже відомий нам з 2010 року),"Майбутнє варто планувати","Знайди роботу в бібліотеці".Проходять тут вуличні просвітницькі акції "Разом ми одна сім'я", "Виборчі вечорниці","Кінодроми" з переглядом фільмів на важливі для підлітків гострі теми,вечори делікатної розмови "Про що батьки не розповідали".



Користувач бібліотеки, вчитель фізики Наталка Габі, яка у вільний час шиє ляльки, познайомила нас з проектом "Знайди роботу в бібліотеці".Завдяки ньому вона продає в інтернет-магазинах на www.etsy.com свої ляльки.Для цього треба добре знати англійську, але знання того варті.
З жалем покидаємо гостинне Виноградово і переїжджаємо до ЦРБ міста Тячів.Тут реалізовано проект "Оцифровування фільмів історичної спадщини села Терново".В місті, де проживає 8 тис.жителів,зберігається 12 кінофільмів на бобінах про село Терново, їх і вирішили оцифрувати громадські активісти разом з бібліотекою.
Бібліотекарі- учасники навчальної поїздки поділилися власним досвідом роботи з проектами.Ми дізналися про те, як працюють бібліотекарі Кіровоградських обласних бібліотек для дітей та юнацтва,Полтавської обласної бібліотеки для дітей,ЦБС міст Лубни та Миколаєва.
Останній день був присвячений Мукачівський ЦБС,де під спільним дахом працюють доросла і дитяча бібліотеки, а також відкрито інтернет-центр для людей з обмеженими можливостями.




Ми позаздрили відремонтованим просторим приміщенням читальної зали і новим меблям.


Привітний директор - Стадник Ольга Андріївна - кавалер ордену княгині Ольги ІІІ ступеня познайомила нас з роботою Мукачівської ЦБС.


Серед останніх заходів - фотоконкурс "Селфі з книгою",який завершився нагородженням і флеш-мобом на центральній площі міста.


А завершилась наша поїздка чудовим подарунком - екскурсією в Мукачівський замок Паланок - головну історичну пам'ятку Мукачеве.


  Навчальна поїздка закінчилась, залишивши неймовірну кількість позитивних вражень від чудового багатого краю добрих і гостинних людей!

Немає коментарів:

Дописати коментар