Сторінки

пʼятниця, 31 березня 2023 р.

Про методичну роботу на #Переможна_Бібліокухня

Методист бібліотеки: яким він має бути? Цю тему активно обговорюють у бібліотечній спільноті досить давно. І питання ставлять серйозні: Що розуміти під методичною роботою? Якщо допомога, то яка? І навіть «Чи потрібна взагалі методична робота?».


Сьогодні на бібліокухні головували методисти. Методичний аперитив "Вогонь Прометея" презентувала завідувачка відділу організаційно-методичної роботи Кам'янської ЦБС Лілія Шушура.
Аперитив передує їжі й своїм гіркуватим або солодкуватим смаком стимулює появу апетиту. А відео, що підготувала пані Ліліє став своєрідним компліментом  усім методистам!

 
Зрозуміти суть методичної роботи не так просто, а побачити її ще важче. Адже це не відділ абонемента, де кожен контрольний показник - «читачі, відвідуваність, книговидача» - говорить на захист бібліотекаря. Роботу методиста не можна помацати, важко зафіксувати та показати.


Проте, активні полеміки навколо методичної діяльності сприяли появі глибоких, якісних аналітичних видань, які доводять її важливість.

І начебто б усе вже обговорили, проаналізували та з'ясували, а суперечки навколо поняття «методист бібліотеки» не вщухають. Чому? Здається, все через ту саму «різницю». ЩО має робити методист, ми з'ясували. А ось ЯК робити, які особисті якості в цій професії пріоритетні - кожен розуміє по-своєму.

Завідувачка відділу наукової організації та методики бібліотечної роботи Дніпропетровської обласної наукової бібліотеки ім. Первоучителів Кирила і Мефодія Ірина Луньова презентувала "Рецепти бібліотек до нових реалій", поділилася власним досвідом, думками щодо професії методиста.

Що ж є головним у роботі методиста?

Методисти називають три «К»: «Компетентність, Креативність, Контактність».
-   навчати(головне, розуміти чому та як - Компетентність;
- бачити перспективу, бути готовими до змін, вести до них інших- Креативність;
- вести роботу зі створення позитивного іміджу бібліотеки й позитивного настрою в колективі це відразу й компетентність, і креативність, і контактність.

Наведу вам одну притчу:

Одного разу до мудреця прийшов майбутній настоятель одного з храмів, аби попросити благословення на  цю посаду. Мудрець запитує його:

- Чи розумієш ти ким повинен стати для братії?

- Батьком?

- Ні, не батьком, а матір'ю ти їм повинен стати.

За родом діяльності, методисту доводиться виконувати ролі матері, батька, чесноти, захисника, юриста, бухгалтера, вчителя, наставника - будь-кого, головне вчасно себе зупинити та зрозуміти що ти методист, а не нянька спеціального призначення. А зробити це буває дуже складно.

Дійсно! Ламати стереотипи дуже складно. Але "Коли любов і уміння працюють разом, чекайте на шедевр" (Джон Раскін)

Обговорили особисті якості, які  пріоритетні в професії методиста. Ось що у нас вийшло.

М - мобільний, майстер, мисленний, молодий, моторний, мудрець, милий,    мужній, мрійник, могутній
Е  -  економний, емоційний, енергійний, ерудований
Т  -  терплячий, творчий
О -   оптимістичний, обізнаний, обдарований, освічений,  оригінальний, організований
Д   -  добрий, душевний, динамічний, доброзичливий, дипломатичний, діловий
И   -  Ініціативний, інтелектуальний, інноваційний, ідеальний
С   -  стійкий, сміливий, сталий, святковий, сучасний, стильний, систематичний, сердешний
Т   -  толерантний, трудоголік, талановитий, теоретик, товариський, тактовний, творець.

Разом ласувалися  "Порадами від шефа"

Методичний блюз нагадав про щасливі миті


А розіграш книжок від ПЕН Україна став приємним бонусом для всіх учасників етеру.

Дякую за підтримку, колеги. Нас сьогодні було 49.
До наступної зустрічі у п'ятницю 7 квітня о 9.45 як завжди на платформі ZOOM.

четвер, 23 березня 2023 р.

Всеукраїнський літературний конкурс VivART-2023

Дорогі друзі, триває прийом робіт на  дев’ятий Всеукраїнський  молодіжний літературний конкурсу «VivArt»!

Незважаючи на складні умови в нашій країні у зв’язку з жорстокими воєнними подіями, команда мистецької спільноти VivArt спільно з видавництвом «Дружко» (співзасновниці Марія Дружко та Євгенія Яворська) центральною міською бібліотекою ім. Т.Г. Шевченка (м. Кам’янське Дніпропетровської області, директорка Лариса Денисюк) та Дніпропетровською обласною організацією Національної спілки письменників України (голова Фідель Сухоніс) продовжують підтримувати творчу молодь України і запрошують літераторів віком від 14 до 45 років до безкоштовної участі у нашому конкурсі. Подавати можна україномовну поезію та малу прозу на будь-яу тему, окрім «руського миру», насилля та релігії.

IX молодіжний літературний конкурс VivArt

Централізована бібліотечна система м. Кам’янського, молодіжна мистецька спільнота “VivArt” і видавництво «Дружко», спільно з Дніпропетровською обласною організацією Національної спілки письменників України, за підтримки відділу культури департаменту з гуманітарних питань Кам’янської міської ради та ГО «Бджола» оголошують дев’ятий молодіжний літературний конкурс “VivArt”.

Конкурс включає в себе номінації: поезія та проза. Конкурсанти, що увійдуть до короткого списку конкурсу, отримають звання фіналіста і право на публікацію в однойменному альманасі. Рішенням поважного журі в усіх номінаціях буде також обрано лауреатів, які, окрім публікації в альманасі, отримають бонус – право на видання персональної книги у видавництві «Дружко» на пільгових умовах. Усі переможці конкурсу нагороджуватимуться дипломами та ексклюзивними подарунками.

Роботи приймаються з 20 березня до 01 червня 2023 року.
за посиланням: https://arkush.net/contests/vivart2023
Підведення підсумків та нагородження переможців відбудеться у День міста Кам’янське, у вересні 2023 року.

I. Загальні положення

1. Конкурс „VivArt” – це творча ідея централізованої бібліотечної системи та однойменної молодіжної мистецької спільноти.

2. Мета конкурсу – сприяти культурному і духовно-естетичному розвитку Придніпров’я та України в цілому, активізувати творчі процеси, згуртувати талановиту молодь, популяризувати творчість обдарованих молодих українських авторів.

II. Організатори конкурсу

Загальне керівництво організацією та проведенням конкурсу здійснюється колективом центральної міської бібліотеки ім. Т.Г.Шевченка м. Кам’янське (кураторка Т.І.Герасюта) та учасниками мистецької спільноти «VivArt» і членами НСПУ (координаторка М.О. Дружко).

III. Журі конкурсу

Членами журі конкурсу є професійні письменники, автори прозових та поетичних творів, члени Дніпропетровської обласної організації Національної спілки письменників України, а також переможці конкурсу минулих років. Очолює журі конкурсу директорка видавництва «Дружко», письменниця Марія Дружко. Голова технічного комітету конкурсу – письменниця і творча директорка видавництва «Дружко» Євгенія Яворська.

IV. Вимоги конкурсу

1. У конкурсі можуть брати участь літератори віком від 14 до 45 років. Учасники конкурсу розподіляються за наступними віковими категоріями: молодша група (14 – 20 років), середня група (21 – 30 років) та старша група (31 – 45 років).

2. Обсяг робіт:
✍️ Проза - твір чи підбірка прозових творів загальним обсягом до 15 тис. знаків з пробілами;
✍️ Поезія -  підбірка обсягом до 10 віршів (до 200 рядків).

4. Вимоги до оформлення

Тексти українською мовою, набрані на комп’ютері (формат Microsoft Word, шрифт Times New Roman 14, міжрядковий інтервал 1, поля по 2 см кожне), подаються в електронному вигляді. Файл типу doc rtf docx. У назві файлу обов’язково вказати прізвище та ім’я автора, номінацію та вікову групу (Наприклад: Петров ВІ-проза-старша.docx).

5. До поданих літературних творів окремим файлом додається інформація про автора:

- Повне ім’я, прізвище та по батькові.
- Дата народження.
- Домашня адреса, контактний телефон, e-mail.
- Місце навчання (роботи).

Також подаються коротка творча біографія та фотографія учасника у форматі jpg, jpeg у хорошій якості (не менше 2 мб).

6. Твори не розглядаються якщо:

- оформлення робіт не відповідає вимогам, розміщеним у п. 3, 4 даного положення;

- не подано відомостей про автора, передбачених п. 3, 5 цього положення;

- запропоновані роботи вже оприлюднювалися на інших конкурсах або представлялися на цьому конкурсі у минулі роки;

- подані твори містять сцени насилля, мають агресивне чи сексуальне спрямування;

- роботи подано запізно.

7. Твори, подані на конкурс, не рецензуються і не повертаються авторам.

IV. Терміни та порядок подачі робіт на конкурс

Твори   приймаються на літературній платформі «Аркуш» з 20 березня до 01 червня 2023 року за посиланням:https://arkush.net/contests/vivart2023

За довідками та з пропозиціями телефонуйте: +38 (097) 46-79-607.

За перебігом конкурсу спостерігайте на сторінці мистецької спільноти «VivArt» у мережі Facebook за посиланням: https://www.facebook.com/vivartdndz

вівторок, 21 березня 2023 р.

Лялька символ і забавка

Ви любите лялькові вистави? А чи знаєте ви, що 21 березня – Міжнародний день лялькаря?
Мистецтво граючої ляльки своїм корінням сягає сивої давнинни, у релігійні ритуали, чародійні дійства, адже лялька символізує людину, і в її виготовлення та "оживлення" вкладали неабияке вміння. Ляльки бувають маленькі і велетенських розмірів, ляльки-маски, ляльки-символи, пласкі та об'ємні, але в умілих руках напрочуд живі.

Маленькі лялькові театри працюють у бібліотеках-філіях Кам’янського. На лялькові вистави центральної бібліотеки для дітей, що на майдані Калнишевського,1-а завжди збирається велика кількість глядачів.


У бібліотеці-філіалі 8, що на соцмісті до роботи у ляльковому театрі залучили читачів, а бібліотекарі бібліотеки-філії №4, що на Бурхана,9 за допомогою ляльок популяризують поезію.

Користуючись нагодою вітаю лялькарів–бібліотекарів і наших давніх друзів: Світлану Олійник–художнього керівника лялькового театру «Рукавичка»

неділя, 19 березня 2023 р.

"В гостях у Гарника"

Лише короткий час проіснував артпростір  просто неба  у Кам’янському  на подвір’ї  члена Національної Спілки художників України, Заслуженого  художника України, скульптора, якого добре знають кам’янчани,  Гарника Хачатряна. 

Автором творчої інсталяції став  член  Національної  спілки художників України, Заслужений художник  України  В‘ячеслав Гутиря (м. Краматорськ).

Митець пережив окупацію, зумів вибратись з того жахіття та знайшов у собі сили продовжити творити.

В'ячеслав Гутирия(праворуч) разом із художником Сергієм Бабічем
( м.Кам'янське)

 Артпростір складався з художньо-скульптурної композиції просто неба,  
 





розділу «Сон окупанта в моєму домі» (селище Яремівка і будинок митця були окуповані орками, і сусіди запевняли художника, що загарбникам снилися у цьому домі самі чорти…), 





та невеличкої виставкової зали.

Серед гостей Гарника Хачатряна та  В‘ячеслава  Гутирі були друзі, партнери, поціновувачі творчості митців:Народний художник України, Заслужений майстер народної творчості України, голова Дніпропетровської обласної організації Національної спілки художників України Андрій Пікуш, майстриня петриківського розпису Наталка Рибак, художники Олександр Чегорка,  Сергій Бабич, Алла Троян,  краматорський художник Сергій Друзяка, член артдуету «Сергій Друзяка» Сергій Литвинов», спонсори  та друзі автора виставки подружжя  Сергієнків - Ірина та Володимир   (підприємство «Донмет» м. Краматорськ).

Світлини Римми Занько

четвер, 9 березня 2023 р.

#Тарас_Шевченко_на_Переможна_Бібліокухня

На #Переможна_бібліокухня панує весна!
Як і завжди, чекаємо на вас у п’ятницю о 9.45 на платформі ZOOM за посиланням https://us04web.zoom.us/j/72477764385...
Ідентифікатор конференції: 724 7776 4385
Код доступу: 4J49q8


Пригостимось книжковими смаколиками, згадаємо рецепти улюблених страв Тараса Шевченка, розіграємо декілька книжок, поласуємо новим десертом.
До зустрічі!
Чергові по бібліокухні - Наталя Спаріхіна, Тетяна Герасюта.
«Переможна Бібліокухня ”- спільний проєкт Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова та Центральної міської бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка (м. Кам’янське) в рамках Всеукраїнського проєкту «Lib:продовження».

Улюблені страви Шевченка

Уюбленою їжею Тараса Шевченка був справжній український борщ, «затертий пшонцем і затовчений старим салом», вареники з сиром з грубої гречаної муки та такі ж самі галушки.


У Києві, у родичів, частували Шевченка пісним борщем із сушеними карасями зі свіжою капустою та якимись особливими приправами і пшоняною кашею, яка була зварена на раковій юшці і посипана свіжим кропом.

Тарас Шевченко особливо знався і на рибних стравах. «Лящі дніпрові», карасі сушені або «засмажені зі сметаною», судак і щука, «міцно приправлена перцем», астраханська тарань згадуються в його творах, листах і «Щоденнику».

Неможливо перерахувати всі страви, що згадує Тарас Григорович у своїх творах: устриці, «кав’яр»(ікра), крес-салат, спаржа, духм’яний «огурешник», смажена качка з яблуками, гуска, смажена з капустою, порося фаршироване «з бабою», пиріжки з цибулею та грибами («просто геніальні!»), кулічі (що їх так «геніально» готують польки), котлети, баранина, «кебаб», кренделі, бублики, смажена індичка, курчата, вестфальська ковбаса (особливо з гірчицею), «бефстек», холодна телятина і, звичайно, ж сало та домашня ковбаса.

Любив Шевченко вареники і пельмені. В листі до Я.Кухаренка від 31 січня 1843 з Петербурга він писав: “Як будете ви мені розказувать про вареники та проче, то я вас так вилаю, як батька рідного не лаяв. Бо проклятуща ота страва, що ви розказували, неділь зо три снилась. Тілько що очі заплющу, вареник так, так тобі і лізе в очі…”


Рецепт приготування однієї з улюблених страв поета:

Вареники з гречаної муки з сиром

Для приготування страви вам знадобиться:
гречана мука – 3 скл.
яйце – 1 шт.
молоко / вода – 0,5 склянки
сіль – 0,5 ч. л.
Для начинки:
сир – 600 гр.
яйце – 1 шт.
цукор – 0,5 ч. л.
сіль

Для соусу:
сметана – 2,5 скл.
або вершкове масло – 40 гр.

Доведіть до кипіння молоко, або воду для тіста. Всипте муки, солі, вбийте яйце, і заваріть тісто, добре все перемішавши.

Протріть сир через сито, перемішайте його з сирим яйцем, цукром і сіллю.

Рукою, сформуйте на долоні круглі тонкі коржі, в центр кожного викладайте начинку з сиру, заліпіть звичайні напівкруглі вареники.

Готувати вареники по-українськи з гречаної муки з сиром так: опустити в киплячу підсолену воду і проварити 10-12 хвилин. При подачі можна полити їх сметаною або розтопленим вершковим маслом.

четвер, 2 березня 2023 р.

Всеукраїнський літературний конкурс «VivArt - 2023»

Увага! Дорогі друзі!
Повідомляємо вам про старт дев’ятого Всеукраїнського молодіжного літературного конкурсу «VivArt»!

 

Незважаючи на складні умови в нашій країні у зв’язку з жорстокими воєнними подіями, команда мистецької спільноти VivArt спільно з видавництвом «Дружко» (директорка Марія Дружко) центральною міською бібліотекою ім. Т.Г. Шевченка (м. Кам’янське Дніпропетровської області, директор Лариса Денисюк) та Дніпропетровською обласною організацією Національної спілки письменників України (голова Фідель Сухоніс) продовжують підтримувати творчу молодь України і запрошують літераторів віком від 14 до 45 років до безкоштовної участі у нашому конкурсі. Подавати можна україномовну поезію та малу прозу на будь-яу тему, окрім «руського миру», насилля та релігії.

IX молодіжний літературний конкурс VivArt

Централізована бібліотечна система м. Кам’янського, молодіжна мистецька спільнота “VivArt” і видавництво «Дружко», спільно з Дніпропетровською обласною організацією Національної спілки письменників України, за підтримки відділу культури департаменту з гуманітарних питань Кам’янської міської ради, та ГО «Бджола» оголошують дев’ятий молодіжний літературний конкурс “VivArt”.

Конкурс включає в себе номінації: поезія та проза. Конкурсанти, що увійдуть до короткого списку конкурсу, отримають звання фіналіста і право на публікацію в однойменному альманасі. Рішенням поважного журі в усіх номінаціях буде також обрано лауреатів, які, окрім публікації в альманасі, отримають бонус – право на видання персональної книги у видавництві «Дружко» на пільгових умовах. Усі переможці конкурсу нагороджуватимуться дипломами та ексклюзивними подарунками.

Роботи приймаються з 01 березня до 01 червня 2023 року. Підведення підсумків та нагородження переможців відбудеться у День міста Кам’янське, у вересні 2023 року.

I. Загальні положення

1. Конкурс „VivArt” – це творча ідея централізованої бібліотечної системи та однойменної молодіжної мистецької спільноти.

2. Мета конкурсу – сприяти культурному і духовно-естетичному розвитку Придніпров’я та України в цілому, активізувати творчі процеси, згуртувати талановиту молодь, популяризувати творчість обдарованих молодих українських авторів.

II. Організатори конкурсу

Загальне керівництво організацією та проведенням конкурсу здійснюється колективом центральної міської бібліотеки ім. Т.Г.Шевченка м. Кам’янське (кураторка Т.І.Герасюта) та учасниками мистецької спільноти «VivArt» і членами НСПУ (координаторка М.О. Дружко).

III. Журі конкурсу

Членами журі конкурсу є професійні письменники, автори прозових та поетичних творів, члени Дніпропетровської обласної організації Національної спілки письменників України, а також переможці конкурсу минулих років. Очолює журі конкурсу директорка видавництва «Дружко», письменниця Марія Дружко. Голова технічного комітету конкурсу – письменниця і творча директорка видавництва «Дружко» Євгенія Яворська.

IV. Вимоги конкурсу

1. У конкурсі можуть брати участь літератори віком від 14 до 45 років. Учасники конкурсу розподіляються за наступними віковими категоріями: молодша група (14 – 20 років), середня група (21 – 30 років) та старша група (31 – 45 років).

2. Конкурс проводиться у номінаціях: поезія та проза.

3. Обсяг робіт: проза (до 20 тис. знаків з пробілами), поезія (до 400 рядків)

4. Вимоги до оформлення

Тексти українською мовою, набрані на комп’ютері (формат Microsoft Word, шрифт Times New Roman 14, міжрядковий інтервал 1, поля по 2 см кожне), подаються в електронному вигляді. Файл типу doc rtf docx. У назві файлу обов’язково вказати прізвище та ім’я автора, номінацію та вікову групу (Наприклад: Петров ВІ-проза-старша.docx).

5. До поданих літературних творів окремим файлом додається інформація про автора:

- Повне ім’я, прізвище та по батькові.
- Дата народження.
- Домашня адреса, контактний телефон, e-mail.
- Місце навчання (роботи).

Також подаються коротка творча біографія та фотографія учасника у форматі jpg, jpeg у хорошій якості (не менше 2 мб).

6. Твори не розглядаються якщо:

- оформлення робіт не відповідає вимогам, розміщеним у п. 3, 4 даного положення;

- не подано відомостей про автора, передбачених п. 3, 5 цього положення;

- запропоновані роботи вже оприлюднювалися на інших конкурсах або представлялися на цьому конкурсі у минулі роки;

- подані твори містять сцени насилля, мають агресивне чи сексуальне спрямування;

- роботи подано запізно.

7. Твори, подані на конкурс, не рецензуються і не повертаються авторам.

IV. Терміни та порядок подачі робіт на конкурс

Для участі у конкурсі авторам необхідно подати творчі роботи з 01 березня до 01 червня 2023 року. Твори з позначкою „ молодіжний конкурс “VivArt” слід надсилати на електронну скриньку: vivartdndz@gmail.com

За довідками та з пропозиціями телефонуйте: +38 (097) 46-79-607.

За перебігом конкурсу спостерігайте на сторінці мистецької спільноти «VivArt» у мережі Facebook за посиланням: