Сторінки

пʼятниця, 30 квітня 2021 р.

Великдень у бібліотеках Кам'янського

Великдень завжди освячений сонцем, теплом, як свіжа паска та яскравий, як крашанки у святковому кошику. 


Бібліотеки причепурились у святкове вбрання: стильне, вишукане, яскраве, неповторне.

Святковий настрій у бібліотеці - філії №7 допомагала створювати майстриня Наталія Дяченко










Стримані кольори у бібліотеці - філії для дітей №8 вражають. Ганна Голубовська зуміла створити свято лише за допомогою кольорового паперу.






В артмайстерні бібліотеки - філії №9 "Сяду я скраєчку - розпишу яєчко" кожен створював власну писанку - маленький світ з небом та зорями, сонцем і деревом життя. 




У бібліотеці - філії №2 відкрилась авторська виставка вишитих бісером ікон майстрині Салтєвської Олени. Це охоронні ікони "Остробрамська", "Семистрільна", ікона святого Пантелеймона цілителя, багато іменних ікон. Вже з першого дня виставки стало зрозуміло, що  роботи полонили мешканців Соцміста.



Святкова інсталяція бібліотеки - філії №3


Виставка майстрині Лариси Лосенко "Яйце, як творчий космос!" експонується в центральній бібліотеці Т.Г. Шевченка. Понад 900 унікальних робіт. Тут є все: писанки, крапанки, дряпанки, ниткова філігрань і «мамине рішельє», різблення і вишивка, вітражі і космос, пори року і «сад любої подруги», «величне століття»… І не перелічиш!








Чи може така буденна річ, як звичайнісіньке яйце, надихнути на створення прекрасного? Писанкарство в нашій культурі має глибоке коріння. Традиція прикрашати яйця до Великодня генетично обумовлена та сповнена магічного значення. Вона споріднює нас з нашими предками з далеких дохристиянських часів. Існує безліч технік і способів. І мабуть, всі вони відомі чудовій майстрині Ларисі Лосенко. Працьовитість, терпіння і завзяття цієї жінки вражає! Дуже крихкий матеріал, а яка величезна колекція.

Кам'янська центральна бібліотека для дітей відзняла черговий фільм для своїх маленьких читачів і глядачів ютуб каналу "БібліоЧат Кам'янЧат" про культурно-мистецьку акцію на майдані Петра Калнишевського "Великоднє містечко" й закликає: встигніть запастися весняним позитивом та запрошує до бібліотеки за книжками!


Щиро вітаємо усіх своїх читачів зі світлим Христовим Воскресінням і бажаємо всім радісних, благословенних і щасливих Великодніх свят!

четвер, 29 квітня 2021 р.

Бюджет участі 2021:бібліотечні проєкти

Бібліотеки Камянського викорситовують будь - які можливості щодо покращання стану власних бібліотек: конкурси, гранти, спонсорство, бюджет участі.
Так протягом 2019 і 2020 років реалізовано два громадських проєкти: "Приваблива бібліотека" та "Безкоштовна цифрова освіта". 

У конкурсі проєктів Бюджет участі 2021 подано вже два проєкти. Сподіваємось, що мешканці територіальної громади підтримають їх.
 
Проєкт № 55 «Історія Кам’янського в  смартфоні» Категорія "Екологія. IT. Культура".

Створення електронних копій книжкових пам’яток про місто шляхом оцифрування з вільним доступом 24/7 для всіх категорій користувачів без обмежень через електронну бібліотеку.  


На вирішення якої проблеми спрямований проєкт: Унікальний краєзнавчий фонд зберігається у неналежному стані. Приміщення книгосховища не пристосоване для зберігання інформації на паперових носіях: підвищена вологість, пліснява, відсутність вентиляції, правильного температурного режиму руйнують безцінні видання.

Єдиний вихід для збереження паперових видань: створення електронних копій книжкових пам’яток про місто. 

Детальніше тут:

№ 69 «Доступна бібліотека – простір рівних можливостей» Категорія «Інфраструктура». Облаштування безперешкодного доступу до бібліотек – філій №3,8,7, юнацького відділу особам з обмеженими фізичними можливостями та маломобільних груп населення.


Більшість наших співвітчизників, виїджаючі за кордон, дивуються, як тут багато людей з інвалідністю. Не те що у нас. Але в Україні людей з обмеженими можливостями не менше, ніж у інших країнах світу. Можливе навіть більше. Вони просто не виходять на вулиці. А все тому, що вулиці, кафе, кінотеатри, бібліотеки і навіть оточуючі не готові їх прийняти.

Бібліотеки у значній мірі лишаються неадаптованими до потреб осіб з інвалідністю, людей похилого віку та батьків з дитячими візками. Тому, забезпечення безперешкодного доступу до публічної бібліотек наразі є дуже актуальним.

Проєктом передбачається:
 1.Встановлення системи вхідної групи дверей з маркуванням на скляних поверхнях та протиударною плівкою.
  2.Облаштування входу до бібліотек безпечними та нормативними пандусами.
 3. Укладання тротуарної плитки на прилеглій до бібліотеки території для вільного, безбар'єрного та безперешкодного доступу до бібліотек 

Це надасть можливості для всіх мешканців мікрорайонів задовольняти свої соціокультурні, освітні та дозвіллєві потреби.

Детальніше тут:

 #бюджет_участі_2021_підримуй_бібліотеки

субота, 24 квітня 2021 р.

You Tube канал на допомогу бібліотекарям

Імідж Кам’янського формується у жителів через знайомство з краєзнавством. Тому бібліотеки все частіше використовують в роботі з аудиторією комунікативні технології, спрямовані на просування певного образу міста: квести, інтерактивні зустрічі, краєзнавчі марафони, фотовиставки, інтерактивні ігри, відеоекскурсії.

Бібліотекарі центральної бібліотеки для дітей м. Кам'янське знають як зацікавити маленьких кам'янчат історією свого міста:у самісенький розпал пандемії створили  ютуб канал краєзнавчих  пізнавальних відео про Кам’янське "БібліоЧат Кам’янЧат",  розрахований не лише  на  дітей віком 8-12 років, а й  батьків, педагогів, гостей і просто містян, які хочуть більше знати про Камянське. 



Чому саме такий формат?  Автори проєкту  Тетяна Дорофеєва та  Юлія Гунчевська  захотіли розповісти нашим маленьким землякам про багату та цікаву історію нашого міста в коротких, змістовних відео замість екскурсій, які дуже складно організувати, а під час карантину майже неможливо.Так виникла ідея створення дитячого краєзнавчого You Tube каналу. 

Розроблена вступна заставка на 11 секунд з артоб'єктом «Я ♥ Кам’янське» та музичним супроводом до неї (музичний парафраз ONUKA «Misto»). Також на кожній заставці прописані дані про диктора та монтажера, які з’являються поступово на 5 секунді, що є лаконічним та добре сприймається оком.

Ще одна складова – це час донесення інформації:2-3 хвилини. У сучасному ритмі життя, коли дуже багато інформації й мало часу на її розуміння та осмислення,  короткометражні відео дають змогу швидко отримувати нові знання.

Після написання тексту обговорюються та вибираються найкращі ракурси та місця для знімання. Кожне відео знімається у динаміці та на різних локаціях (статичні відео не актуальні). Також підбирається тональність та звучання голосу (діти не люблять зарозумілий та нудний, монотонний голос). Обов’язково в кожному відео звучить початок та закінчення – звернення до дітей та адреса нашої бібліотеки.

Кожне відео знімається частинами, які потім монтуються у відеоредакторі з поступовими та лаконічними переходами, що не заважають сприймати цілісну подачу інформації.

Розроблені: акаунт You Tube - каналу, міні – плакат, іконка, рекламний проспект, візитівки.



2-3 хвилинні відеоролики  присвячені видатним людям, пам’ятникам, символіці міста, проспектам і вулицям, майданам і паркам, цікавим туристичним  та артоб’єктам.






Героями відео стали скульптор Гарнік Хачатрян, творець пам’ятника Прометей Олекса Сокол, лікар Олекса Коваленко, учасниця інтернаціонального визвольного руху під час Другої світової війни Галина Романова, краєзнавець, письменник, громадський діяч Олександр Слонєвський, поет Володимир Сіренко та інші.

Окремою сторінкою на каналі є її екологічна складова. Щоб прищепити дітям любов до живої природи, навчити їх бачити красу навколо, знати, цінувати та берегти зелене багатство – бібліотекарки  розповідають маленьким кам’янчанам про незвичайні та рідкісні дерева нашого парку - софору, катальпу, айлант, ґінкґо-білобу та інші. В планах дитячого каналу  екологічні відео про проблему сміття.

Цікавим і новим явищем в артпросторі міста стали мурали, настінні графіті, топіарії, ковані скульптури та інші туристично привабливі об’єкти: блакитне озеро, фонтани Кам’янського, розарій, Середньодніпровська ГЕС та інші туристично привабливі об’єкти - це місця, що діти можуть відвідати з родиною і показати гостям нашого міста.

Але це не прості відео. Це відео - загадка.

Щоб стимулювати дітей до перегляду  роликів, бібліотекарки вигадали дуже цікавий спосіб: в одному відео знімали іграшку з ім’ям на літеру «Б», в другому «І», у третьому «Б», четвертому - «Л», п'ятому - «І» і так саме в інших роликах кодувалася відповідна літера  «О» «Т» «Е» «К» «А» й лише після перегляду відео  нарешті з'являлось очікуване слово «БІБЛІОТЕКА». 

Презентація ютуб каналу відбулася у вересні в День народження нашого міста. Через жорсткі карантинні заходи, на жаль, бібліотекарі не змогли відсвяткувати цей день у звичному режимі, але ж вихід знайшли влаштувавши запальний краєзнавчий квест "Камянському-270!»

Для підготовки до квесту гравцям треба було передивитися всі відео бібліотеки на You Tube каналі «БібліоЧат Кам‘янЧат». Крім того, уважні глядачі виписали імена наших ляльок із відео, щоб розгадати таємний код бібліотеки. Імена Томатика, Барбі, Енея, Іриски, Бухтика, Людвіга, Івасика, Ониська, Антипка і Колька Колючки діти склали в слово «Бібліотека».


Квест пройшов у великому темпі й сподобався учасникам.

Вже створено та опубліковано 28 коротких пізнавальних відео. 

Найпопулярніші: Проспект Гімназичний (1,2 тис. переглядів), Дерево,що старіше за динозаврів? У нас у місті є таке дерево! (1800 перглядів), Парк культури та відпочинку (понад 900 переглядів), Кам'янське-місто магнолій(1,6 тис. переглядів), Софора японська (понад 700 переглядів), Римо-католицький костел Святого Миколая (1,2 тис переглядів), арт-об'єкти Камянського (1,5 тис.переглядв) тощо.

Карантинні обмеження та дистанційне навчання в школах породжує нові, альтернативні шляхи роботи  бібліотекарів. Через  Viber-зв’язок учням 3-а колегіуму №16  запропонували урізноманітнити домашні завдання  бібліотечними родзинками-вікторинами, загадками, завданнями.

Розробили питання, додали посилання на відео на ютуб каналі «БібліоЧат Кам’янЧат»і почали отримувати відповіді. Деякі діти, навіть, зробили світлину на фоні пам’ятника Т.Г.Шевченку, який був у питанні «В якому році відкрили пам’ятник Т.Шевченку в Кам’янському?».

Робота і зворотний зв’язок тривають… У  авторів бібліотечного  проєкту заступника директорки  Кам'янської централізованої бібліотечної системи Дорофеєвої Тетяни та бібліотекарки Юлії Гунчевської ще багато цікавих знахідок.

Традиції й краса українського Великодня

Наближається  Великдень. Він завжди освячений сонцем, теплом, як свіжа паска та яскравий, як крашанки у святковому кошику.

Члени клубу сімейного читання та дозвілля "СУПЕР7 - Я" бібліотеки - філії № 9 (м.Кам'янське) завжди ретельно готуються до свята  заздалегіть, створюють свій родинний кошик.

Знайомляться з традиціями та звичаями українського народу, символами та кольорами великодніх писанок.

В  артмайстерні "Сяду я скраєчку - розпишу яєчко" кожен створював власну писанку - маленький світ з небом та зорями, сонцем і деревом життя.