Сторінки

субота, 31 серпня 2019 р.

День в історії Кам'янського

1 вересня 1888 р. Ігнатій Ясюкович прийняв пост директора-розпорядника Дніпровських підприємств.




1 вересня 1904 р. у селищі Романкове відкрита перша та єдина в Катеринославській єпархії жіноча  вчительська школа. В школу приймалися дівчинки православного віросповідання, які закінчили курс в начальних закладах, а також отримавши домашню освіту віком від 13 до 17 років 


1 вересня 1920 р. в актовому залі політехнікуму в урочистій обстановці відбулось відкриття нового навчального закладу - «Робочого технікуму імені полеглих за соціалізм в місті Кам'янському» - зараз Дніпровський державний технічний університет

Довідка:ДДТУ було засновано 25 квітня 1920 за рішенням Катеринославського губернського відділу професійної освіти, де був розташований один з найбільших металургійних заводів півдня країни, був відкритий політехнікум — попередник сучасного технічного університету.  Політехнікум в 1920 р., через рік — робочий технікум з правом випуску інженерів вузької спеціальності.

Конкурс книжкових інсталяцій

Щоразу дивуюся і вражаюся винахідливості та креативу бібліотекарів в організації книжкових виставок.
Звичайною книжковою виставкою зараз нікого не здивуєш. Сучасні тенденції світу — креатив, позитив і нестандартне мислення.

Чекаємо на цікавинки від кам'янських бібліотекарів. Конкурс книжкових інсталяцій триває. Я вже розповідала про чудову книжкову виставку завідувачки бібліотеки-філії №8 Тетяни Гончар, яка разом з читачами, їхніми батьками створила казкове містечко "Абетка".



Ось вам ще декілька ідей для натхнення, що я знайшла блукаючи інтернетом.

















Пізніше розповім про ваші знахідки та підсумки конкурсу.

пʼятниця, 30 серпня 2019 р.

Віки Кристина Барселона в клубі інтелектуального кіно

Клуб інтелектуального кіно бібліотеки на Шевченка м.Кам'янське розпочав свій 9-й сезон  американо-іспанським фільмом Вуді Аллена 2008 р. «Ві́кі Крісті́на Барсело́на» про романтичні пригоди двох подруг, які приїхали в Барселону. Характерний для режисера сюжет про літні пригоди в теплих країнах, на тлі яких розгортаються людські пристрасті. Історією доль про дружбу, кохання і ненависті.


Вуді Аллен підкорив серця глядачів  бездоганно написаними сценаріями. Кожен його фільм – це жива історія, наповнена сенсом і змістом, де навіть у найменших деталей є власна роль у сюжетній лінії.



Справжнє ім’я Аллена Вуді, батька інтелектуальної комедії, Аллен Стюарт Конігсберг. Він змінив його на псевдонім у 17 років для публікацій у газетах своїх жартів, анекдотів та скетчів – це була перша робота Вуді в рідному Нью-Йорку.
Зазвичай Вуді знімає фільми лише за власним сценарієм. Головне натхнення Вуді знаходить у своїх музах та музиці.  Більшість фільмографії Аллена будується переважно на джазових компонентах.

Кращі режисерські роботи Вуді Аллена «Опівночі в Парижі», «Енні Холл», «Манхеттен», «Матч-пойнт», «Вікі Крістіна Барселона».

У фільмографії Вуді 23 номінації на Оскар і Золотий Глобус

четвер, 29 серпня 2019 р.

День в історії Кам'янського

30 серпня 1938 р. на стадіоні «Металург» відбувся футбольний матч на першість України серед команд «Сталь» (ДДЗ) і «Динамо» Київ (другий склад). З рахунком 4:3 перемогли Дзержинці.

Перед матчем

30 серпня 1943 р. у Кам’янському відділі народної освіти відбулась учительська конференція з приводу нового навчального року. 

30 серпня 1943 р. зі станції Тритузна відправився останній поїзд з молоддю 1926-1927 років народження для праці в Німеччину. Цього разу збору в таборі Біржі праці не було, і кожний, призначений до виїзду був повинен самостійно з’явитись на станцію. Неявка до виїзду приводила за собою суворе покарання.

Казкова абетка

Казкове місто АБЕТКА поповнюється новими літерами.

Дерев'яна, з квітковим орнаментом літера "Т" від Ромчика Голубовського


 Ганночка Юхимець разом з матусею Тетяною доповнили виставку літерами "Ц" і "Ч"


 Літери "И" і "Е" з пенопласту і яскравих стрічок від гостей із Харкова Катрусі і Андрійка Лобас


Артемчику Ільницькому літеру "О" допомогала зробити бабуся Галина


Кошик з фруктами і веселий гном від Лізи Дулєпової. Маємо ще дві літери "Ф" і "Г" на нашій казковій виставці!


Кольорова літера "Н" від Вікулі Єгорової


Рослини в інтер'єрі бібліотеки:кавове дерево

Виростити кавове дерево, це цікава забава для кавоманів та любителів рослин. Кавове деревце є універсальною прикрасою будь-якого приміщення і гарно виглядає і в дитячому закладі, і у власній квартирі, і в бібліотеці. Погляньте, як воно чудово почувається в юнацькому відділі бібліотеки на Шевченка м.Кам'янське.


Кавове дерево приносить в оселю добробут, щастя та радість. Оберігає від проблем і неприємностей.
  
Щоб виростити кавове дерево, яке буде давати плоди треба витратити чимало часу і багато зусиль.

Читачка принесла деревце до бібліотеки зовсім слабеньким й хворим. Але любов і турбота перемагає всі труднощі. Бібліотекарки зробили перевалку, купили новий горщик, добрива. Деревце пишно зацвіло, дало плоди. 


Відтепер кавове деревце прикрашає нашу жовту залу та дивує читачів.



Щоправда плодів недуже багато, за рік одне кавове дерево дає невелику кількість зернин.


Єдиний каприз кавового дерева полягає в тому, що воно дуже не любить перестановки і навіть незначний поворот горщика може призвести до скидання листя і зупинці цвітіння.

День в історії Кам'янського

29 серпня 1912 р. пройшов День тверезості. Після літургії у Свято-Миколаївської церкви відбулася хресна хода до Базарної площі, де проведено урочистий всенародному Господу Богу молебень «про зцілення стражденних пияцькою недугою». У цей день всі трактирні заклади Кам'янського за згодою її власників були зачинені.


 Хресна хода в Кам'янському

29 серпня 1919 р. на ім'я директора Дніпровського заводу А. Макомаського надійшов лист наступного змісту:" Имею честь покорнейше просить не найдёте ли возможным возместить мне убытки, понесенные во время ареста моего мужа Генриха Маге, расстрелянного большевиками на ст. Воскобойня 17 июля 1919 г. В. Маге.

29 вересня 1942 р. вийшло Розпорядження поліцейштандартерфюрера СС про встановлення заборонного часу ходіння на території м. Кам’янського та сіл Романкове й Тритузне, яке набрало чинності 1 вересня 1942 р. 

§1. Заборонний час для місцевого цивільного населення встановлений з 20 до 5 години. 

§2. Протягом цього часу місцевому цивільному населенню забороняється перебувати поряд з домом. 

Невиконання цього розпоряджання буде каратися тюрмою (примусовою працею). У легших випадках застосовуватимуться грошові штрафи. 

понеділок, 26 серпня 2019 р.

Засідання краєзнавчого товариства "Кам'янське-Дніпродзержинськ"

Днями краєзнавець Олександр Слонєвський познайомив присутніх з матеріалами про життя кам'янчан на початку 20 століття, що були надруковані    в газеті «Отклики жизни». 


У 1912 році «Каменской листок», що подобався кам'янчанам своїми публікаціями, припинив існування. На зміну йому прийшла щоденна науково-літературна й громадська газета "Отклики жизни".

Перше число побачило світ у вівторок 17 липня 1912 року. Редакція і контора нового засобу масової інформації містилися на Ново-Базарній вулиці в будинку Німецького Товариства при друкарні Мойсея Бакуна (нині район медсанчастини ДМК).

Редактором-видавцем найвідомішої газети Кам'янського виступив видатний громадський діяч Спиридон Тимофійович Мороз.


"Отклики жизни" продовжували традиції "Каменского листка", розміщуючи на своїх сторінках світові, державні, місцеві новини і, зрозуміло, рекламу. Але доповідач у короткому огляді обмежився переказом найцікавіших і значущих публікацій місцевого життя 1912 року.

неділя, 25 серпня 2019 р.

День в історії Кам'янського

26 серпня 1914 р.  Из некролога в газете «Курьер Литовский»: «В собственном имении Ходов Варшавской губернии скончался человек выдающихся способностей, огромной известности и больших гражданских заслуг, директор-распорядитель Днепровского завода в Каменском Игнатий Игнатьевич Ясюкович. Имя и дело его будет жить вечно в благодарной памяти соотечественников, как щедрого филантропа, всегда спешащего на помощь и полного несказанного, невыразимого почтения к людям» (текст поданий мовою оригіналу

6

26 серпня 1943 р. Кам’янський Комітет самодопомоги організував в кінотеатрі «Україна» безкоштовний перегляд кінокартини для нужденних «Тренк Пандур».(Trenck der Pandur)


(Либретто кинокартины)
В 1747 году Австрия, при поддержке России, вела войну с Францией за свои исконные земли Эльзасс и Лотарингию.
Молодой австриец барон фон-Тренк служит в чине майора в русской армии. Невзлюбивший молодого майора, главнокомандующий князь Соловьев, за какую-то оплошность приговаривает к расстрелу, но Тренка спасает и дает возможность бежать на родину любящая его девушка. Вернувшись после 8-летней разлуки в родной дом, молодой фон-Тренк получает от отца ответственное поручение: из наличных средств баронов сформировать из добровольцев полк под названием "Пандур" и представить его в распоряжение королевы Австрии Марии-Терезии.
К майору Тренк является, прося его защиты, принцесса Тереза Дейнарштейн, бежавшая из Вены от насильно навязываемого ей брака с князем Соловьевым. Тренк прячет ее от агентов венской полиции, но узнав, что этот брак желателен самой королеве, решает вместе с принцессой ехать в столицу и уговорить Марию-Терезию отказаться от этого шага. Однако королева, запугав принцессу возможными осложнениями отношений между Россией и Австрией, добивается добровольного согласия принцессы, а майора фон-Тренк за попытку расстроить этот брак, под предлогом недисциплинированности направляет вместе с его полком на французский фронт.
Фон-Тренк случайно узнает о шпионской деятельности князя Соловьева с графиней Гройц. Он спешит доложить о заговоре королеве, но Мария-Терезия не желает даже выслушать его и обиженный фон-Тренк бежит вместе с принцессой.
Настоящий патриот майор фон-Тренк ставит интересы своей родины выше личных обид и решает самостоятельно вскрыть шпионскую организацию. За содействием и помощью он обращается к полковнику Прокоп, не подозревая, что последний тоже французский шпион. В результате Тренк попадает в западню, устроенную Прокоп и графиней Гройц, которые предлагают ему на выбор: смерть или службу во Франции в чине генерала. Тренк соглашается служить Франции.
Находясь во французском генеральном штабе, Тренку удается пробудить в полковнике Прокоп национальные чувства и уговорить его бежать в Австрию, захватив оперативные планы и документы штаба. Во время бегства, полковник Прокоп погибает, а Тренк благополучно возвращается в свой полк и принимает участие в боях за Австрию. (текст поданий мовою оригіналу

Джерело: Г. Григорьев "Донецкий вестник", Юзовка, 1942, № 2 (4, январь), с. 4).



Відкритий урок малювання

Думки щодо відкритого уроку малювання художника Дениса Самовола, що днями відбувся у бібліотеці на Шевченка м.Кам'янське журналіста "Пильного погляду" Валентина Фіголя, дуже пильного погляду, навіть прискіпливого, самого художника, вмотивованого бібліотекаря та просто друзів художника.

пʼятниця, 23 серпня 2019 р.

День Незалежності:асоціації

А які асоціації викликають у Вас слова:Незалежність. Батьківщина. Мова. Народ. Нація. Війна. Конституція?

Виявляється зовсім не просто знайти з чим асоціюється, наприклад, слово війна. 


Своїми асоціаціями ділиляться члени літературного проекту Віварт м.Кам'янського

 Андрій Енбулатов:

Незележність-дорослішання
Гідність-примара
Мова-сінергія
Нація-популяція
Війна-аборт
Народ-монада
Батьківщина-точка А
Конституція-побажання

Марія Дружко:

Незележність-свобода духу
Гідність-життєвий вибір
Мова-моє обличчя
Нація-гордість
Війна-хвороба
Народ-це я
Батьківщина-група крові
Конституція-відповідальність

День Незалежності в бібліотеках Кам'янського

Бібліотеки Кам'янського долучилися до міських заходів святкування Дня Незалежності.

Бібліотекарі бібліотеки — філії №8 запросили найменших читачів на  патріотичну мозаїку «Моя Україна»:читали легенду «Звідки пішла назва Україна», вірші про Україну, відгадували загадки, складали мапу України.



Бібліотекарі бібліотеки — філії № 9  влаштували літературно — музичне свято "Хай в серці кожної дитини живе любов до України". Вони згадували державні та національні символи, традиції, обряди та звичаї українського народу, слухали українські народні пісні, розповідали вірші про Україну.


Під час гри "Ми пишаємося ними"  називали  талановитих вчених, відомих політиків, видатних митців та спортсменів, які прославили Україну в той чи інший час.

Юні користувачі  взяли участь у літературному батлі на знання найбільшої кількості українських письменників та улюблених літературних героїв, українських народних прислів'їв.


Намалювали мапу патріотичних ідей "Я люблю Україну тому, що...". Надавали власні пропозиції, що конкретно може зробити кожен громадянин для України. Пропонували свої варіанти:читати та розмовляти українською мовою, молитися за Україну, мандрувати своєю країною, гарно вчитися, берегти природу, не смітити на вулицях.

Навіть розбишаки бібліотеки- філії №3 перейнялися почуттям патріотизму й разом з бібліотекарями залюбки взялися прикрашати бібліотеку. Малювали символи України, розглядали старовинні та сучасні герби міст, розмірковували чому вони саме такі. Звісно, герб нашого міста був найкращим.


Привітали один одного власноруч виготовленими сувенірами й дуже пишалися собою, бо в них все вийшло.


Як приємно у цей день отримувати подарунки. Погляньте, як привітала з Днем Незалежності читачів бібліотеки-філії №8 родина Гальчинських.





понеділок, 19 серпня 2019 р.

День в історії Кам'янського

20 серпня 1917 р. члени завкому А. Лихоманов і Г. Пелін в супроводі озброєних міліціонерів з'явилися в Головній конторі Дніпровського заводу і видалили звідти старших службовців, заборонивши їм працювати та, відповідно, отримувати платню. Натиск революційної громадськості взяв верх над професійним підходом до управління заводськими справами.

А.Лихоманов

20 серпня 1944 р. у німецькому місті Оранієнбург страчена учасниця антифашистського руху Галина Романова


Рослини в інтер'єрі бібліотеки:вашингтонія

Рослини й книги  завжди поряд у  нашому бібліотечному житті. Вони створюють атмосферу затишку, спокою, роблять бібліотеку особливою, радісною, яскравою, святковою.
Про це знає усе Кам'янське. Люди часто приходять до нас милуватися квітами на наших підвіконнях. 

Ми любимо рослини так само, як і книжки. Про деякі з них я вам залюбки розповім.

Вашингтонія (Washingtonia)


З пальмою вашингтонія я вперше познайомилася саме у бібліотеці. Її до нас привіз з театральних гастролей наш друг — актор Артем Лєбєдєв. Артем відразу нас попередив, що пальму на ім'я Нюся залишає у нас поки він гастролює.Сподівався що ми подружимося.


Такої рослини у нас ще не було. Наші бібліотекарки завзяті квітникарки та городниці, тому  він і не хвилювався. Але Нюся сумувала, вередувала, не хотіла рости. Як тільки з'являлася нова гілка, попередня починала хворіти, сохнути, приходилося її відрізати. Шукали для неї найкраще місце, радилися з професіоналами.І так майже три роки.

Відтепер це ефектна велика пальма з віяловими листям, опушеним сріблястим пальмовим волокном.

Чому вашингтонія? Так названа на честь першого президента США Джорджа Вашингтона. У нас просто Нюся...

У природних умовах пальма росте в Мексиці та в південних регіонах США.
Корінні жителі областей Північної та Центральної Америки здавна використовують свіжі плоди в їжу, а з висушених насінь готують борошно. Деякі індіанські племена заготовляли листя, щоб робити з них дах, плести кошики та навіть взуття. Щільна деревина пальми — відмінний будматеріал і сировина для виробництва посуду та іншого домашнього начиння.

Це відео для початківців нам знадобилося.


А наша Нюся пережила перехідний вік, розквітла, стала довіряти нам, і нарешті випустила четверту гілку.